REKLAMA

Kia Ceed (Genewa 2018)

Kia Ceed - bo tak teraz zapisuje się nazwę modelu - została oficjalnie zaprezentowana na salonie samochodowym w Genewie. Obok hatchbacka pojawiło się po raz pierwszy rodzinne kombi - Kia Ceed SW.

Kia Ceed (Genewa 2018)
Kia Ceed (Genewa 2018)

Kia zapowiedziała w Genewie nadejście nowej generacji modelu Ceed. Zmienia się przede wszystkim nazwa, a raczej sposób jej zapisu. Dotychczas prawidłowym sposobem zapisywania było użycie małej litery na początku oraz apostrofu przed "d". Teraz zapis został uproszczony. Zamiast Kia cee'd mamy po prostu Kia Ceed.

Nowa Kia Ceed została zaprojektowana w europejskim centrum designu, które mieści się we Frankfurcie w Niemczech. Design nowego Ceeda jest dynamiczny i atrakcyjny. Sprawia też wrażenie bardziej dojrzałego, niż wcześniej.

REKLAMA

Kia Ceed SW (Genewa 2018)
Kia Ceed SW (Genewa 2018)

Zgodnie z zapowiedzią producenta, na salonie samochodowym w Genewie, razem z pięciodrzwiowym hatchbackiem, pokazana została także druga odmiana nadwoziowa Ceeda - rodzinne kombi Ceed SW. Uwagę zwracają tu klosze tylnych lamp, wyraźnie przypominające lampy BMW.

REKLAMA

Kia Ceed (Genewa 2018)
Kia Ceed (Genewa 2018)

Nowy Ceed, skonstruowany na nowej płycie podłogowej "K2", jest o 20 mm szerszy (szerokość auta wynosi 1 800 mm) i 23 mm niższy (wysokość – 1 447 mm) niż model poprzedniej generacji. Nie zmienił się rozstaw osi, który mierzy 2 650 mm. O 20 mm skrócono zwis przedni (do 880 mm) i o tyle samo wydłużono tylny (do 780 mm).

Dzięki nowej płycie podłogowej nie tylko wnętrze nowego Ceeda jest przestronniejsze, ale także bagażnik, którego pojemność wynosi 395 litrów. Nowy Ceed oferuje kierowcy niższą pozycję za kierownicą, a pasażerom – większą przestrzeń na wysokości ramion z tyłu oraz więcej miejsca nad głową z przodu.

REKLAMA

Kia Ceed SW (Genewa 2018)
Kia Ceed SW (Genewa 2018)

Jeśli chodzi o model kombi, jest on o 95 mm dłuższy, o 20 mm szerszy i o 20 mm niższy od poprzednika, przy jednakowym rozstawie osi, sięgającym 2 650 mm. Większe wymiary przekładają się na bardziej przestronne wnętrze i większy bagażnik.

Kia Ceed SW ma bagażnik większy o 14 procent, co przelicza się na ponad 70 litrów. Końcowy wynik pomiaru pojemności bagażnika wskazuje teraz aż 600 litrów, co jest wynikiem na poziomie aut segmentu D.

REKLAMA

Kia Ceed (Genewa 2018)
Kia Ceed (Genewa 2018)

W kabinie pojawiły się materiały lepszej niż dotychczas jakości, a projekt deski rozdzielczej jest bardziej ergonomiczny. Kierowca jest tu w centrum uwagi i też konsola środkowa jest zorientowana w jego kierunku.

Na środku, w wyższych wersjach wyposażenia, króluje duży ekran dotykowy, będący centrum sterowania systemami multimedialno-rozrywkowymi. Pod nim znalazło się sporo - jak na współczesne samochody - przycisków i pokręteł. To akurat docenią bardziej konserwatywni kierowcy, dla których wyszukiwanie w czasie jazdy, na gładkiej tafli ekranu, odpowiednich ustawień i funkcji, jest wybitnie niepraktyczne.

REKLAMA

Kia Ceed (Genewa 2018)
Kia Ceed (Genewa 2018)

Wyposażenie seryjne Kii Ceed ma obejmować między innymi automatyczne światła i bezkluczykowy dostęp do samochodu. Za dopłatą natomiast dostaniemy wspomniany, 8-calowy wyświetlacz, a także wysokiej klasy sprzęt audio JBL.

Do napędu nowej Kii Ceed posłuży gama silników benzynowych i Diesla. Wśród nich nowy diesel o pojemności 1,6 litra, spełniający surowe normy emisji spalin Euro 6d TEMP. Dostępny będzie w wersjach 115 i 136-konnej. Silniki benzynowe z kolei to 1.0 o mocy 120 KM oraz 1.4 o mocy 100 lub 140 KM.

REKLAMA

Kia Ceed (Genewa 2018)
Kia Ceed (Genewa 2018)

Kia obiecuje, że układ jezdny nowego Ceeda, dostrojony do wymagań europejskich dróg i oczekiwań tutejszych kierowców, zagwarantuje większą precyzję prowadzenia i wyższy komfort podróżowania. Jak będzie, przekonamy się podczas jazd testowych, ale sądząc po bliskim pokrewieństwie z bardzo udanym Hyundaiem i30, Kia nie rzuca słów na wiatr.

Nowa Kia Ceed trafi do sprzedaży wyłącznie w Europie, już pod koniec drugiego kwartału 2018 roku.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA