REKLAMA

Kia Platinum Cup zakończony – liczby sezonu

Sezon Kia Platinum Cup 2018 już za nami. Kto zgarnął mistrzowski tytuł i ile na tym zarobił?

Kia Platinum Cup 2018 Materiały prasowe
Kia Platinum Cup 2018

Mistrzowskie tytuły zostały rozdane, a wraz z nimi nagrody, o które kierowcy walczyli przez cały sezon. Na podstawie informacji uzyskanych od organizatora piszemy, ile zarobili w tym roku najlepsi zawodnicy, ile lat ma najmłodszy uczestnik serii oraz m.in. o tym, jak zaciętą rywalizację kierowcy toczą na torze.

Ile zarobił mistrz Polski?

Mistrzostwa Polski Kia Picanto są jedyną polską serią wyścigową z takimi nagrodami finansowymi, jakie organizatorzy zapewniają zawodnikom. Z pewnością jest to dla zawodników zastrzyk dodatkowych emocji podczas walki na torze, a ponadto są w stanie dołożyć do swojego zaplanowanego na dany sezon budżetu.

Pula nagród w tym roku wynosiła ponad 126 tysięcy zł, a największą jej część zgarnął mistrz Polski: Konrad Wróbel, który do swojego konta dopisał 48,5 tys. złotych.

Drugi pod względem zarobków, podobnie jak w końcowej klasyfikacji sezonu jest Filip Tokar, który wywalczył ponad 25 tysięcy zł. Drugi wicemistrz Polski Lukas Keil zasilił swój portfel kwotą blisko 17 tysięcy zł i znalazł się na trzecim miejscu w zestawieniu najlepiej zarabiających w Kia Platinum Cup.

REKLAMA

REKLAMA

Kia Platinum Cup 2018 Materiały prasowe
Kia Platinum Cup 2018

Ile kilometrów pokonali zawodnicy

Ponad 630 kilometrów w wyścigowym tempie pokonali w tym roku kierowcy Kia Platinum Cup. Oznacza to, że podczas dwunastu wyścigów kierowcy pokonali trasę w linii prostej z Łodzi do słoweńskiego Mariboru.

Najdłuższe były wyścigi na Slovakiaringu, gdzie w każdym z nich pokonano ponad 70 kilometrów. Najkrótsza rywalizacja odbyła się na Hungaroringu, gdzie po przerwaniu pierwszego wyścigu zawodnicy nie wznowili walki i zdołali przejechać blisko 40 km.

Zobacz także: Car of the Year - lista kandydatów

Walka na ułamki sekundy

Wyścigowa rywalizacja zawsze wiąże się z walką zderzak w zderzak, ale w Kia Platinum Cup zacięte pojedynki można obserwować w każdej części stawki. Co więcej, tegoroczne wyniki pokazały, że stawka jest niezwykle wyrównana i o sukcesie lub porażce mogą decydować nawet najmniej zauważalne umiejętności.

Podczas wszystkich tegorocznych kwalifikacji o losach pole position decydowało mniej niż 0,61 sekundy, a trzykrotnie potrzebne było sprawdzanie setnych części sekundy. Statystycznie w walce o każde z tegorocznych pole position średnio decydowała mniej niż 0,1 sekundy!

Równie emocjonująco było w wyścigach. Średnia różnica pomiędzy zwycięzcą każdego z nich a drugim kierowcą to 2,5 sekundy, a czołowa trójka była klasyfikowano średnio w 4,25 sekundy.

REKLAMA

Kia Platinum Cup 2018 Materiały prasowe
Kia Platinum Cup 2018

Serie, którym towarzyszy Kia Platinum Cup

Już od kilku lat jedną z najważniejszych cech mistrzostw Polski Kia Picanto jest fakt, że kierowcy rywalizują obok najlepszych na świecie. Tylko w tym sezonie mogliśmy dwukrotnie podglądać pracę i zmagania kierowców pucharu świata samochodów turystycznych (FIA WTCR), który powstał na bazie mistrzostw świata (FIA WTCC).

Kia Platinum Cup dwukrotnie towarzyszyła również rywalizacji o tytuł mistrza Europy ciągników siodłowych. Potężne maszyny serii FIA ETRC z pewnością zrobiły wrażenie na każdym. Ponadto w tym roku KPC miało okazję pierwszy raz w historii podpatrzeć pracę zespołów europejskiej serii NASCAR.

Zobacz także: Kia Proceed - najpiękniejsze kombi w klasie

Dodając do tego tory takie jak Hungaroring, Red Bull Ring, Slovakiaring czy Zolder, zawodnicy w swoich małych Picanto mogą poczuć smak walki w najlepszych wyścigowych seriach świata.

REKLAMA

REKLAMA

Kia Platinum Cup 2018 Materiały prasowe
Kia Platinum Cup 2018

Wiek nie gra roli

Wydawać by się mogło, że za kierownicą samochodu można legalnie zasiąść dopiero w wieku 18 lat, ale dzięki motorsportowym przepisom w Kia Platinum Cup rywalizują już nastolatkowie, a najmłodsi z nich mają dopiero 13 lat!

Kia Platinum Cup jest także serią dla nieco starszych zawodników, którzy chcąc spróbować swoich sił w motorsporcie wybierają Kię Picanto ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny. Starty nastolatków, jak i nieco starszych kierowców pokazują, że mistrzostwa Polski Kia Picanto są niemal dla każdego.

Dane techniczne pucharowej Kia Picanto

Kia Picanto przez ostatnie lata pokazuje, że jest idealną szkołą dla młodych zawodników. W tym roku kierowcy mieli okazję rywalizować za kierownicami nowych modeli auta, które napędzane były 100-konnymi silnikami. Jednostka napędowa w połączeniu z masą 850 kilogramów pozwalały rozwinąć maksymalną prędkość 190 km/h, a od 0 do 100 km/h rozpędzić się w osiem sekund.

Zobacz także: Szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA