REKLAMA

Kia ProCeed - Paris Motor Show 2018

Na salonie samochodowym w Paryżu Kia prezentuje nowy model ProCeed. To pierwsze w tym segmencie cenowym auto z nadwoziem typu shooting brake. Samochód wygląda bardzo rasowo, a do tego jest pojemny i praktyczny.

Kia ProCeed - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Kia ProCeed - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Kia ProCeed to model, którym koreański producent zaskoczył wszystkich. Gdybyśmy jeszcze dekadę temu pomyśleli, że Kia wypuści tak rasowe auto w segmencie kompaktów, do tego w nadwoziu shooting brake, trzeba by się było mocno uszczypnąć i obudzić.

Ale oto jest. Po pięknym i wyrazistym Stingerze Kia urzeka po raz kolejny. Model ProCeed jest rozszerzeniem gamy modelowej, która składa się obecnie z hatchbacka i praktycznego kombi z 625-litrowym bagażnikiem.

Zapewne kojarzycie nazwę ProCee’d i słusznie, ale do tej pory nazwa ta była zarezerwowana dla trzydrzwiowego hatchbacka. Teraz ProCeed to pięciodrzwiowy shooting brake z dynamicznie stylizowanym nadwoziem i ogromnym bagażnikiem, mieszczącym aż... 594 litry bagażu.

REKLAMA

Kia ProCeed - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Kia ProCeed - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Zapowiedzią modelu było zachwycające studium Kia Proceed Concept, które mogliśmy podziwiać rok temu we Frankfurcie, a potem wiosną w Poznaniu. Jak to w życiu bywa, wersja produkcyjna odbiega od konceptu, ale w tym przypadku efekt końcowy i tak wygląda bardzo dobrze.

Oczywiście, że proporcje są inne – krótsza maska, mniej drastycznie opadający tył, mniej przeszklonej powierzchni. Pozostawiono jednak wiele smaczków, jak choćby słupek C w formie płetwy rekina. Efektowne są też tylne światła, nadające ProCeedowi charaktery znanego z... Porsche Panamery.

Przy długości nadwozia wynoszącej 4605 mm ProCeed jest o 5 mm dłuższy od Ceeda kombi i ma dłuższy przedni zwis (885 mm). Pod względem wysokości kombi góruje nad wersją shooting brake o 43 mm - ProCeed ma 1422 mm wysokości.

REKLAMA

Kia ProCeed - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Kia ProCeed - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Prześwit ProCeeda jest również mniejszy niż w kombi - o 5 mm - i liczy 135 mm. Skonstruowany na tej samej platformie K2, co inne modele rodziny Ceed, ProCeed ma identyczny rozstaw osi, wynoszący 2650 mm.

Każda wersja silnikowa Kii ProCeed ma niezależne zawieszenie wszystkich kół. Charakterystykę sprężyn i amortyzatorów dostosowano do zwiększonych wymiarów nadwozia typu shooting brake i większego zwisu z tyłu, a przede wszystkim do upodobań europejskich kierowców. Ma być zwinnie i dynamicznie, przy zachowaniu kompromisu w kwestii komfortu.

REKLAMA

Kia ProCeed - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Kia ProCeed - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Jako najbardziej efektowna wersja nadwoziowa, Kia ProCeed będzie dostępna wyłącznie w wersji GT Line z trzema silnikami do wyboru oraz jako model GT, z silnikiem 1,6 T-GDi o mocy 204 KM.

Wśród wspomnianych trzech jednostek, na początek mamy popularne i nieco nieprzystające mocą do charakteru auta 120-konne 1,0 T-GDi ze 172 Nm momentu obrotowego. Po drugiej stronie benzynowych jednostek mamy najmocniejsze 1,4 T-GDi o mocy 140 KM i 242 Nm momentu obrotowego. Jest jeszcze diesel Smartstream o pojemności 1,6 litra, mocy 136 KM i momencie obrotowym 265 Nm.

Kia ProCeed GT natomiast jest napędzana przez 1,6-litrowy silnik T-GDi, identyczny z tym, który służy do napędu nowego Ceeda GT. Maksymalna moc tej jednostki napędowej wynosi 204 KM, a maksymalny moment obrotowy – 265 Nm.

REKLAMA

Kia ProCeed - Paryż 2018 Auto Motor i Sport
Kia ProCeed - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Kia ProCeed, ze swoim bardzo atrakcyjnym designem, niespotykanym dotąd w tej klasie, wydaje się być strzałem w dziesiątkę i doskonałym połączeniem praktyczności i rasowej stylistyki, co do tej pory wiązało się z kompromisem – albo mocny hatchback, albo przestronne kombi.

Pozostaje nam teraz czekać na ceny. Spodziewamy się kwot powyżej 100 tys. złotych, pytanie tylko o ile więcej. Obecnie oferowane kombi w wyposażeniu GT Line to już wydatek rzędu 95 tys. złotych. Tu może być tylko drożej.

Produkcja Kii ProCeed rozpocznie się w fabryce Kia w słowackiej Żylinie w listopadzie. Do polskich salonów auto wjedzie na przełomie roku. Tymczasem zapraszamy do śledzenia relacji w serwisie specjalnym poświęconym Paris Motor Show 2018

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA