Kia Proceed Concept - dobra zmiana

Kia zaprezentowała swój najnowszy model Proceed Concept. Hot hatch o wydłużonej sylwetce zdradza nowy rodzaj nadwozia dla aut marki Kia.

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Kia ProCeed Concept to samochód studyjny, który zadebiutuje już 12 września, podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Nasza redakcja będzie na miejscu, żeby przeprowadzić obszerną relację z tego najważniejszego motoryzacyjnego wydarzenia jesieni.

Samochód został zaprojektowany w europejskim centrum projektowym firmy Kia we Frankfurcie, położonym zaledwie 500 metrów od miejsca, w którym zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Jak twierdzi producent, Kia Proceed Concept zdradza, jak może wyglądać kompaktowy Cee’d nowej generacji.

Auto studyjne zapowiada też nowy typ nadwozia dla samochodów marki Kia, zbliżony do nadwozia shooting brake. Wydłużony hot hatch rzuca się w oczy i przyciąga uwagę swoją dynamiczną, ale przy tym masywną bryłą nadwozia.

- Wielu europejskich kierowców poszukuje alternatywy dla klasycznych trzydrzwiowych hot hatchy. Tak zrodził się pomysł na nieco inny, niż tradycyjny i oczywisty, model w rodzinie Cee’da. Proceed Concept to projekt bardzo śmiałego samochodu. Auta, które mogłoby być następcą Pro_cee’da. Hot hatchem dla kierowców, którym zależy na aucie o znakomitych osiągach - powiedział Gregory Guillaume, szef stylistów Kia Motors w Europie.

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Proceed Concept jest niski, smukły i lekki, z przerysowaną linią dachu, o dynamicznych proporcjach i kompaktowych rozmiarach. Sylwetkę samochodu uzupełnia kilka wyrazistych detali.

Dynamiczna linia okien biegnie za linią dachu aż do końca pokrywy bagażnika, podczas gdy tylny słupek z logo GT i w kształcie uciętej od góry płetwy rekina wizualnie wzmacnia brak słupków B w karoserii. Delikatnie opadająca linia dachu płynnie przechodzi w tylną pokrywę, w której na całej szerokości znajduje się wąski pas tylnych świateł, prezentujących się, jak czytamy w komunikacie prasowym, "jak ciekłe stopione żelazo".

W czasach gdy jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu samochodu są światła do jazdy dziennej, Proceed Concept wykorzystuje oświetlenie również na inne sposoby. Taką rolę pełni "Luminline", czyli podświetlany obrys bocznych szyb, która zaczyna świecić na powitanie kierowcy, gdy ten wieczorem zbliża się do samochodu.

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Chociaż sylwetka i proporcje Proceed Concept wydają się nowe, concept car ma w sobie wiele motywów znanych już z modeli marki Kia. Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, mocno wyprofilowana pokrywa silnika wzorowana na pokrywie silnika Stingera, panoramiczne okno dachowe oraz przetłoczenia blach i wyraźnie zaznaczone niektóre krawędzie.

Najnowszy model studyjny pomalowany jest lakierem w kolorze "Lava Red", którego efekt osiągnięto przez połączenie wielu warstw ręcznie nakładanego lakieru w kolorze czarnym, srebrnym z efektem chromu i czerwonym z efektem wysokiego połysku.

Oficjalny debiut Proceed Concept będzie miał miejsce 12 września podczas salonu samochodowego we Frankfurcie.

REKLAMA