Kia Proceed Concept - piękne wnętrze

Na targach we Frankfurcie Kia zaprezentowała model Proceed Concept. Piękna, wydłużona sylwetka auta zdradza, jak może wyglądać Cee'd nowej generacji.

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Kia ProCeed Concept to samochód studyjny, który został zaprojektowany w europejskim centrum projektowym firmy Kia we Frankfurcie, położonym zaledwie 500 metrów od miejsca, w którym zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Jak twierdzi producent, Kia Proceed Concept zdradza, jak może wyglądać kompaktowy Cee’d nowej generacji.

Auto studyjne zapowiada też nowy typ nadwozia dla samochodów marki Kia, zbliżony do nadwozia shooting brake. Wydłużony hot hatch rzuca się w oczy i przyciąga uwagę swoją dynamiczną, ale przy tym masywną bryłą nadwozia.

REKLAMA

Kia Proceed Concept Materiały prasowe
Kia Proceed Concept, fot. Kia

Wreszcie możemy też zajrzeć do wnętrza Proceeda Concept, a tu jest na co popatrzeć. Styliści wspięli się na wyżyny swoich umiejętności, dzięki czemu kabina ani na cal nie ustępuje elegancją nadwoziu.

- Wielu europejskich kierowców poszukuje alternatywy dla klasycznych trzydrzwiowych hot hatchy. Tak zrodził się pomysł na nieco inny, niż tradycyjny i oczywisty, model w rodzinie Cee’da. Proceed Concept to projekt bardzo śmiałego samochodu. Auta, które mogłoby być następcą Pro_cee’da. Hot hatchem dla kierowców, którym zależy na aucie o znakomitych osiągach - powiedział Gregory Guillaume, szef stylistów Kia Motors w Europie.

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Proceed Concept jest niski, smukły i lekki, z przerysowaną linią dachu, o dynamicznych proporcjach i kompaktowych rozmiarach. Sylwetkę samochodu uzupełnia kilka wyrazistych detali.

Dynamiczna linia okien biegnie za linią dachu aż do końca pokrywy bagażnika, podczas gdy tylny słupek z logo GT i w kształcie uciętej od góry płetwy rekina wizualnie wzmacnia brak słupków B w karoserii. Delikatnie opadająca linia dachu płynnie przechodzi w tylną pokrywę, w której na całej szerokości znajduje się wąski pas tylnych świateł, prezentujących się, jak czytamy w komunikacie prasowym, "jak ciekłe stopione żelazo".

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

W czasach gdy jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wyglądu samochodu są światła do jazdy dziennej, Proceed Concept wykorzystuje oświetlenie również na inne sposoby. Taką rolę pełni "Luminline", czyli podświetlany obrys bocznych szyb, która zaczyna świecić na powitanie kierowcy, gdy ten wieczorem zbliża się do samochodu.

Chociaż sylwetka i proporcje Proceed Concept wydają się nowe, concept car ma w sobie wiele motywów znanych już z modeli marki Kia. Osłona chłodnicy w kształcie tygrysiego nosa, mocno wyprofilowana pokrywa silnika wzorowana na pokrywie silnika Stingera, panoramiczne okno dachowe oraz przetłoczenia blach i wyraźnie zaznaczone niektóre krawędzie.

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Najnowszy model studyjny pomalowany jest lakierem w kolorze "Lava Red", którego efekt osiągnięto przez połączenie wielu warstw ręcznie nakładanego lakieru w kolorze czarnym, srebrnym z efektem chromu i czerwonym z efektem wysokiego połysku.

Jeśli chodzi o wnętrze. Fotele są robione ręcznie, owinięte ponad 100 metrami czarnego elastanu, odpowiednio przyciętego, aby uzyskać właściwą formę. Dzięki temu wyróżniają się na tle eleganckiej i błyszczącej konsoli środkowej.

REKLAMA

Kia Proceed Concept
Kia Proceed Concept

Wnętrze utrzymane jest w kolorach ognistej czerwieni, szarego węgla i aksamitnej czerni. Deska rozdzielcza i kolumna kierownicy lakierowane w tym samym kolorze Lava Red, co nadwozie, sprawiają wrażenie, jakby pokrywa silnika przenikała do wnętrza auta. Poszycie drzwi jest pokryte błyszczącą, ręcznie malowaną tkaniną pomalowaną w kolorze czarnym w pobliżu szyb, który płynnie przechodzi w kolor czerwony na wysokości stóp.

Cztery niezależne kubełkowe fotele to pomysł zaczerpnięty z Kia Provo, zaprezentowanej podczas salonu samochodowego w Genewie w 2013 roku. Dzielone oparcia foteli przytrzymuje szkieletowa konstrukcja, która zapewnia wrażenie wytrzymałości i lekkości konstrukcji.

REKLAMA