Kia ponownie liderem rankingu J.D. Power

W tegorocznym rankingu Initial Quality opublikowanym przez J.D. Power na czele motoryzacyjnych marek, drugi raz z rzędu, stanęła Kia.

Kia Niro

Initial Quality Study (IQS) to badanie w zakresie jakości i niezawodności eksploatacyjnej. Innymi słowy jest to badanie satysfakcji konsumenckiej w okresie pierwszych 90 dni użytkowania samochodu.

REKLAMA

W klasyfikacji generalnej tegorocznej edycji dla rynku amerykańskiego, na czele znalazła się Kia, wyprzedzając marki Genesis, Porsche i Ford. Punktacją jest współczynnik, będący liczba wykrytych problemów na 100 aut. Rzecz jasna, im mniej punktów, tym lepiej.

Ranking marek (liczba oznacza liczbę usterek na 100 egzemplarzy):
Kia - 72
Genesis - 77
Porsche - 78
Ford - 86
BMW - 88
Chevrolet - 88
Hyundai - 88
Nissan - 93
Volkswagen - 93
Mini - 94
Toyota - 95
średnia - 97
Lexus - 98
Mercedes - 102
Honda - 105
Infiniti - 107
Jeep - 107
Subaru - 113
Audi - 115
Mazda - 125
Land Rover - 131
Mitsubishi - 131
Volvo - 134
Jaguar - 148
Fiat - 163

Kia zgarnęła również najwięcej indywidualnych nagród. Aż pięć modeli znalazło się na czele swoich segmentów - są to Kia Soul, Forte, Cadenza, Niro i Sorento. Dwa kolejne modele - Optima i Sportage, zajęły drugie miejsca. Co więcej, model Cadenza został uznany za auto o najniższej średniej liczbie problemów technicznych wśród wszystkich modeli klasyfikowanych w tej kategorii.

Oprócz Kia dobrze wypadło jeszcze BMW, zgarniając główne nagrody w czterech segmentach rynku - dla Mini Coopera, BMW Serii 2 oraz BMW Serii 4 i BMW X6.

Z kolei trzy nagrody trafiły do Chevroleta - modele Sonic, Silverado i Silverado HD.

Po dwie kategorie padły łupem Porsche (911 i Macan) oraz Forda (Mustang i Expedition).

Po jednej kategorii natomiast wygrały Toyota Camry, Chrysler Pacifica, Lexus GS, Nissan Frontier, Mercedes GLA, GMC Terrain oraz Infiniti QX80.

Doroczne studium IQS oparto na odpowiedziach 77 415 osób ankietowanych na temat 243 modeli pojazdów z 26 segmentów rynkowych. Pojazdy te oceniane były pod kątem doświadczeń eksploatacyjnych, jakości działania silnika i przekładni napędowej oraz szerokiej gamy symptomów jakościowych, sygnalizowanych przez poszczególnych właścicieli badanych pojazdów.

REKLAMA