REKLAMA

Kia zapowiada elektrycznego SUV-a o osiągach Taycana

Kia rok temu nawiązała współpracę z marką Rimac. Owocem ma być debiut elektrycznego SUV-a oferującego duży zasięg, superszybkie ładowanie i osiągi na poziomie Porsche Taycana.

| Data aktualizacji: 2020-05-16
Kia „Imagine by Kia” Materiały prasowe
Kia „Imagine by Kia”

Marka Rimac jest chorwackim producentem elektrycznych supersamochodów. W 2018 roku, niedługo po prezentacji modelu Taycan – pierwszego elektrycznego Porsche – niemiecka marka ze Stuttgartu-Zuffenhausen ogłosiła przejęcie 10 proc. udziałów w chorwackiej firmie Rimac.

Z kolei w połowie roku 2019 współpracę z chorwackim producentem elektrycznych superaut – firmą Rimac – nawiązał koncern Hyundai-Kia. Teraz Koreańczycy przedstawili zarys planu na najbliższą przyszłość, który jest pod kilkoma względami – nomen omen – elektryzujący.

Żeby zbytnio nie przedłużać, przedstawmy najciekawszy punkt, jakim jest plan wprowadzenia pierwszego samochodu elektrycznego Kia nowej generacji już w 2021 roku. Auto będzie skonstruowane na nowej platformie podwoziowej, zaprojektowanej z myślą o wykorzystaniu elektrycznego układu napędowego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Będzie to pojazd typu crossover, bazujący luźno na pokazanym w 2019 roku w Genewie prototypie Imagine by Kia. I teraz najciekawsze. Nowy model będzie miał ponad 500 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu akumulatora, a to całkiem sporo jak na obecne standardy.

To nie koniec, bo samochód będzie przystosowany do ładowania z wykorzystaniem szybkich ładowarek 800 V, w wyniku czego proces ładowania akumulatora będzie trwał poniżej 20 minut.
Jak podkreśla Pablo Martinez Masip, Dyrektor ds. Planowania i Ustalania Cen Samochodów w Kia Motors Europe, niektóre modele, zwłaszcza te skierowane do nabywców mniej zamożnych, będą oferować możliwość ładowania prądem o napięciu 400 V.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

- Ładowanie prądem o napięciu 800 V nie będzie jednak zarezerwowane wyłącznie dla flagowych modeli marki Kia. Będziemy je oferować również w tych autach, w których będzie to uzasadnione z uwagi na sposób ich użytkowania – podkreśla Pablo Martinez Masip.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, poruszona powyżej. Oprócz możliwości superszybkiego ładowania, elektryczny model Kia ma być superszybki, na podobieństwo wspomnianego Porsche Taycana. Producent nie mówi o tym wprost, ale pojawiło się już na ten temat tak wiele przecieków, że powoli zaczynamy traktować je jak nieśmiałe potwierdzenie. Otóż od 0 do 100 km/h elektryczna Kia ma potrzebować nawet mniej niż trzech sekund.

Kiedy możemy spodziewać się premiery elektrycznego SUV-a? Tak naprawdę Kia zapowiada aż 11 globalnych modeli z napędem elektrycznym do roku 2025, wśród których będziemy mieć przedstawicieli różnych klas i segmentów, w tym SUV-y, minivany i auta osobowe.

Europa ma odegrać znaczącą rolę w strategii marki, a pierwszy elektryczny model – wspomniany wyżej SUV o dużym zasięgu, z możliwością szybkiego ładowania – zadebiutuje na Starym Kontynencie już w przyszłym roku.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA