Kiedy policja może zatrzymać prawo jazdy?

Jazda pod wpływem alkoholu albo innych używek, przekroczenie prędkości, ucieczka z miejsca wypadku – w jakich sytuacjach policja może zatrzymać prawo jazdy.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Kierowców z zatrzymanym prawem jazdy przybywa, a od 1 lipca tego roku może być ich jeszcze więcej. W życie wchodzi bowiem nowy przepis – kto przekroczy prędkość o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym ten straci prawo jazdy na 3 miesiące.

REKLAMA

Prawo jazdy można stracić za:

• przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym,
• spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
• przekroczenie limitu punktów karnych i nieprzystąpienie ponowne do egzaminu,
• spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym,
• ucieczkę z miejsca zdarzenia,
• unikanie kontroli,
• przewożenie zbyt wielu pasażerów.

 

Zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące

Obecnie „prawko” na trzy miesiące można stracić przekraczając prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Policjant w takim wypadku zabiera dokument i przesyła go do starosty powiatu, w którym kierowca jest zameldowany. Po trzech miesiącach kierowca może odebrać dokument w starostwie.

Co, jeśli podczas kontroli kierowca stwierdzi, że nie ma dokumentu przy sobie? Wtedy musi on sam udać się do starostwa i przekazać dokument. I lepiej z tym nie zwlekać, bo trzy miesiące liczone są w takich przypadkach nie od momentu popełnienia wykroczenia, tylko od chwili dostarczenia dokumentów do urzędu.

Jeśli w ciągu trzech miesięcy kierowca zostanie przyłapany na jeździe bez dokumenty straci uprawnienia na kolejne trzy miesiące, a kiedy stanie się to ponownie uprawnienia zostaną cofnięte. To oznacza konieczność ponownego kursu i przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy za przewożenie zbyt wielu osób

Nie tylko znaczne przekroczenie prędkości oznacza chwilową stratę uprawnień. Kiedy kierowca zdecyduje się przewozić więcej osób niż dopuszcza to homologacja danego pojazdu musi liczyć się z mandatem oraz punktami karnymi (pisaliśmy o tym więcej tutaj), a jeśli w aucie przebywa o co najmniej 3 osoby za dużo kierowca traci uprawnienia na trzy miesiące.

Utrata prawa jazdy za punkty karne

Kierowcy ze stażem krótszym niż rok mogą uzbierać maksymalnie 20 punktów. Jeśli przekroczą tę wartość prawo jazdy zostanie im odebrane a oni sami zostaną skierowani na kurs praktyczny i teoretyczny, po którym będą musieli raz jeszcze zdawać egzamin.

Nieco inaczej ma się sprawa z kierowcami, którzy prawo jazdy mają od co najmniej roku. Nie dość, że górna granica punktowa jest w ich przypadku wyższa (24 punkty) to jeśli nawet ją przekroczą nie muszą ponownie przechodzić kursu i zdawać egzaminu. Starosta w takich przypadkach kieruje ich jednak na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny z zakresu bezpieczeństwa drogowego.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

REKLAMA

REKLAMA

Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę po alkoholu

Jeśli kierowca zdecydował się na jazdę po spożyciu, a w jego krwi stężenie alkoholu wynosi od 0,2 do 0,5 promila to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do nawet trzech lat. Dodatkowo taki kierowca karany jest finansowo (500-5000 zł) oraz punktami karnymi (za to wykroczenie jest ich dziesięć). Uwaga, za jazdę po spożyciu grozi nawet 30 dni aresztu, ale w praktyce takie kary są orzekanie niezwykle rzadko.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (gdy we krwi alkoholu jest powyżej 0,5 promila) kary są surowsze. Przede wszystkim kierowca płaci grzywnę, mogą być zasądzone prace społeczne/obniżenie pensji a sąd może nawet skierować kierowcę do więzienia. Zakaz prowadzenia pojazdów wynosi w takiej sytuacji od roku do 15 lat.

Ucieczka z miejsca wypadku

Gdy kierowca spowoduje wypadek i ucieknie z jego miejsca może pożegnać z się z prawem jazdy na co najmniej 3 lata. To samo, tyle że pod wpływem alkoholu oznacza najczęściej dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zobacz także:

REKLAMA