[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


Kierowcy drogich aut są najbardziej agresywni. Tak mówią badania

Oczywiście, nie wszyscy. Jednak ryzyko, że za kierownicą drogiego auta siedzi ktoś agresywny jest wyższe niż w przypadku kierowców popularnych marek.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 113 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Helsinkach, a opublikowanych w International Journal of Psychology. Uczeni do analizy wykorzystali 1892 fińskich kierowców, których podzielili na pięć grup w zależności od ich osobowości – neurotycznej, ekstrawertycznej, otwartej na doświadczenia, ugodowej i sumiennej. To tzw. model OCEAN (od pierwszych liter angielskich słów opisujących poszczególne cechy), zwany też Wielką Piątką.

Ci kierowcy, którzy okazywali się nieprzyjemni z charakteru częściej niż inni prowadzili droższe samochody. Co mało pocieszające, wszyscy okazywali się mężczyznami. Czyżby kobiety prowadzące drogie auta dorównywały im klasą i oszczędzały innym agresywnych zachowań?

REKLAMA

Oczywiście nie wszyscy kierowcy BMW, Audi i Mercedesów są na drodze agresywni. Ci spośród badanych, którzy uważają się za szanowanych, ambitnych i zorganizowanych kupili samochody nie po to, żeby coś komuś udowadniać, tylko z uwagi na charakter samochodu odzwierciedlający wcześniej wspomniane wartości. Krótko mówiąc, na pytanie "jakim samochodem jesteś" takie osoby mogłyby mieć tylko jedną odpowiedź: "Mercedesem".

Ciekawym wnioskiem badaczy jest też ten, że nieetyczne zachowania na drodze nie są wynikiem korupcyjnych skutków bogactwa. To nie status i pieniądze sprawiły, że kierowcy zachowują się agresywnie, wynika to raczej z ich osobowości, nieumiejętności pójścia na kompromis i nieprzyjemnego charakteru.

A więc oficjalnie, fińscy kierowcy drogich aut to w większości raczej nieprzyjemne typy. W Polsce (jeszcze) nikt badań dotyczących zachowań kierowców poszczególnych marek nie robił, ale możemy założyć się o bak paliwa, że wynik, niestety, byłby raczej podobny.

Zobacz także: będą milionowe kary dla producentów od 2021 r., zobacz kto zapłaci

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA