REKLAMA

Kierowcy drogich aut są najbardziej agresywni. Tak mówią badania

Oczywiście, nie wszyscy. Jednak ryzyko, że za kierownicą drogiego auta siedzi ktoś agresywny jest wyższe niż w przypadku kierowców popularnych marek.

Ole Steingraber/Pixabay
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Helsinkach, a opublikowanych w International Journal of Psychology. Uczeni do analizy wykorzystali 1892 fińskich kierowców, których podzielili na pięć grup w zależności od ich osobowości – neurotycznej, ekstrawertycznej, otwartej na doświadczenia, ugodowej i sumiennej. To tzw. model OCEAN (od pierwszych liter angielskich słów opisujących poszczególne cechy), zwany też Wielką Piątką.

REKLAMA

Ci kierowcy, którzy okazywali się nieprzyjemni z charakteru częściej niż inni prowadzili droższe samochody. Co mało pocieszające, wszyscy okazywali się mężczyznami. Czyżby kobiety prowadzące drogie auta dorównywały im klasą i oszczędzały innym agresywnych zachowań?

Oczywiście nie wszyscy kierowcy BMW, Audi i Mercedesów są na drodze agresywni. Ci spośród badanych, którzy uważają się za szanowanych, ambitnych i zorganizowanych kupili samochody nie po to, żeby coś komuś udowadniać, tylko z uwagi na charakter samochodu odzwierciedlający wcześniej wspomniane wartości. Krótko mówiąc, na pytanie "jakim samochodem jesteś" takie osoby mogłyby mieć tylko jedną odpowiedź: "Mercedesem".

Ciekawym wnioskiem badaczy jest też ten, że nieetyczne zachowania na drodze nie są wynikiem korupcyjnych skutków bogactwa. To nie status i pieniądze sprawiły, że kierowcy zachowują się agresywnie, wynika to raczej z ich osobowości, nieumiejętności pójścia na kompromis i nieprzyjemnego charakteru.

A więc oficjalnie, fińscy kierowcy drogich aut to w większości raczej nieprzyjemne typy. W Polsce (jeszcze) nikt badań dotyczących zachowań kierowców poszczególnych marek nie robił, ale możemy założyć się o bak paliwa, że wynik, niestety, byłby raczej podobny.

Zobacz także: będą milionowe kary dla producentów od 2021 r., zobacz kto zapłaci

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA