REKLAMA

Kierowcy w Europie stawiają na silniki spalinowe

Nawet 60 proc. europejskich kierowców widzi przyszłość dla silników spalinowych. Do takiego wniosku skłaniają wyniki projektu badawczego, opublikowane przez Mazdę.

Mazda
Mazda 3 1.5 D

Badanie Mazda Driver Project – przeprowadzone wspólnie z agencją Ipsos MORI – polegało na przeprowadzeniu ankiety wśród grupy respondentów, liczących 11 008 osób, z obszaru najważniejszych rynków europejskich.

Jak pokazują jego wyniki, średnio 58 proc. badanych zgadza się z twierdzeniem, że "silniki benzynowe i dieslowskie mają przed sobą jeszcze wielki potencjał innowacji i udoskonaleń". W Polsce odsetek ten był najwyższy, sięgający 65 proc., a w Niemczech, Hiszpanii i Szwecji przekroczył on 60 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Główne wyniki badania wykazują, że wielu z nas nie podziela poglądu, głoszonego przez liczne organizacje i samych producentów, mówiącego że w samochodach przyszłości silnik benzynowy nie odegra już żadnej roli.

Kolejnym dowodem takiego stanowiska jest przyznanie przez 31 proc. kierowców, że "mają oni nadzieję, iż nawet w okresie coraz szerszego rozpowszechniania się pojazdów elektrycznych, nadal istnieć będą samochody napędzane silnikami Diesla". Odsetek tak odpowiadających wyniósł w Polsce aż 58 proc.

Jednocześnie średnio 33 proc. kierowców stwierdziło, że gdyby koszty eksploatacyjne pojazdów o różnych rodzajach napędu były jednakowe, "to woleliby oni samochód z silnikiem benzynowym lub dieslowskim, a nie elektryczny". We Włoszech odsetek respondentów udzielających takiej odpowiedzi sięgnął aż 54 proc.

REKLAMA

Jak z samochodami autonomicznymi?

Pomimo coraz większych postępów w rozwijaniu pojazdów autonomicznych, tylko 33 proc. kierowców "cieszy się z nadejścia epoki samochodów prowadzących się samodzielnie". Co więcej, we Francji i Holandii odsetek ten nie przekracza 25 proc.

- Wyniki tego badania są fascynujące. Podstawą naszej długofalowej kampanii Drive Together jest promowanie czystej i bezpośredniej przyjemności prowadzenia samochodu. Jednocześnie, z naszego badania wynika, że zdaniem europejskich kierowców silnik spalinowy ma przed sobą długą i obiecującą przyszłość. Podzielamy to zdanie i podejmujemy wielkie starania, by pójść tą drogą i dostarczyć kierowcom w wielu krajach jeszcze wspanialszych doświadczeń - powiedział Jeff Guyton, Prezydent i CEO Mazda Motor Europe.

A co wy sądzicie o przyszłości silników spalinowych i nadejściu ery pojazdów autonomicznych?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA