REKLAMA

Koenigsegg Jesko Absolut na zdjęciach

Koenigsegg Jesko Absolut to najszybszy samochód, jaki kiedykolwiek wyprodukuje szwedzka marka. Podobno jest w stanie pojechać nawet 500 km/h.

Koenigsegg Jesko Absolut Koenigsegg Jesko Absolut

Marka Koenigsegg przygotowała na marcowy salon samochodowy w Genewie niezwykłe premiery. Pomimo tego, że ostatecznie salon w Genewie został odwołany, z powodu epidemii koronawirusa, szef firmy, Christian von Koenigsegg, wykorzystał fakt, że stoisko marki zostało już zbudowane i stamtąd przeprowadził prezentację swoich nowości.

Jedną z nich był Koenigsegg Gemera, o którym pisaliśmy. Teraz skoncentrujmy się na drugim Koenigseggu – modelu Jesko Absolut. Szwedzi wypuścili właśnie kilka nowych, ładnych zdjęć samochodu. Mamy zatem okazję przyjrzeć się z bliska.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Koenigsegg Jesko Absolut – „hardkorowy” brat Absoluta

Koenigsegga Jesko dobrze znamy. To następca Koenigsegga Agery RS, a jego nazwa jest hołdem dla ojca założyciela marki Koenigsegg – Jesko von Koenigsegga. Piękny sposób na uczczenie pamięci o ojcu, nieprawdaż?

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami, które potwierdził Christian von Koenigsegg, cała seria 125 egzemplarzy Jesko, kosztujących po około 11 mln złotych każdy, została wyprzedana na pniu. Teraz jednak klienci będą mogli wybrać, czy wolą „standardowego” Jesko o torowej charakterystyce czy wersję Jesko Absolut, której zadaniem jest osiąganie wysokich prędkości.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Koenigsegg Jesko Absolut – najszybszy w historii

Christian von Koenigsegg wyraźnie powiedział podczas prezentacji, że Jesko Absolut jest – nomen omen – absolutnie najszybszym Koenigseggiem, jaki kiedykolwiek powstał i jaki powstanie w przyszłości. Szybszego nie będzie. Po prostu.

Koenigsegg Jesko Absolut

Jak szybki jest zatem Koenigsegg Jesko Absolut? Tego nie wiemy na pewno. Nie wie tego nawet pan von Koenigsegg, bowiem przyznał, że próba uzyskania tak wysokich prędkości jest bardzo ryzykowna. Wystarczy bowiem niewielki podmuch wiatru, nierówność drogi czy choćby zwierzę, które przedostanie się na tor i tragedia gotowa.

Nie podał zatem co prawda dokładnych liczb, ale zapowiedział, że nadejdzie czas, kiedy auto pokaże swoje możliwości. A to ma oznaczać pobicie osiągnięcia Bugatti Chirona Super Sport 300+, który uzyskał wynik na poziomie 490 km/h. Mówi się nawet o 500 km/h.

Zobacz także:

Przy projektowaniu wersji Absolut specjaliści z Koenigsegga obniżyli i tak już świetny współczynnik oporu powietrza, który wynosi teraz 0,278. Auto jest w stanie wytworzyć docisk równy 1400 kg. Przy prędkości 250 km/h powietrze naciska z siłą 800 kg, a przy 275 km/h to już 1000 kg.

Zauważalną zmianą w nadwoziu Jesko Absolut są dwa stateczniki w tylnej części, przypominające elementy odrzutowych myśliwców. Mają one stabilizować samochód przy najwyższych prędkościach i jednocześnie obniżać opory powietrza. W torowym Jesko zamiast tego mamy potężne skrzydło spoilera.

Koenigsegg Jesko Absolut

Koenigsegg Jesko Absolut – silnik

Do napędu Koenigsegga Jesko Absolut służy znany z modelu Jesko silnik V8 twin turbo o pojemności 5 litrów, który przenosi moc na koła za pośrednictwem 9-stopniowej, wielosprzęgłowej przekładni Light Speed Transmission.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Maksymalna moc jednostki napędowej sięga 1600 KM, a maksymalny moment obrotowy to solidne 1500 Nm. To przy założeniu zalania baku paliwem E85. Zwykła bezołowiowa 95 obniży moc do 1280 KM, które i tak bardzo sprawnie rozpędzą ważące 1320 kg szwedzkie superauto.

Zajrzyjcie zatem do galerii zdjęć i sami oceńcie, jak niezwykłym pojazdem jest Koenigsegg Jesko Absolut.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA