Koenigsegg kontra Bugatti - Szwedzi górą!

Dopiero co Bugatti chwaliło się rekordem modelu Chiron, a już Szwedzi z Koenigsegga zdążyli popsuć im całe święto. Model Agera RS okazał się... lepszy od Chirona.

Koenigsegg Agera RS
Koenigsegg Agera RS

Chodzi o rekord sprzed około miesiąca. Bugatti Chiron, prowadzony przez byłego kierowcę Formuły 1 i dwukrotnego triumfatora wyścigu Indianapolis 500, Juana Pablo Montoyę, rozpędził się do 400 km/h, a następnie całkowicie zatrzymał w rekordowym czasie  41,96 s. Potrzebował na to dystansu 3 kilometrów i 112 metrów.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że te liczby są co najmniej imponujące. Już samo osiągnięcie 400 km/h, przyznajmy, robi wrażenie. Jeśli ktoś powiedziałby, że potrzeba na to 42 sekund - super! A dodając, że w tym czasie auto nie tylko rozpędziło się, ale i zatrzymało do zera - chapeau bas!

REKLAMA

REKLAMA

Bugatti Chiron
Bugatti Chiron

No dobrze, ale skoro wiemy już, że Bugatti Chiron było w tej kategorii najlepsze zaledwie przez miesiąc, to z pewnością ciekawi was, ile czasu potrzebował na to Koenigsegg Agera RS, prawda? No to trzymajcie się...

Prowadzony przez fabrycznego kierowcę testowego Niklasa Lilję, szwedzki hipersamochód najpierw w 26,88 sekundy osiągnął prędkość 400 km/h, potrzebując na to niespełna dwóch kilometrów, żeby w mgnieniu oka, w 9,56 sekundy i na dystansie 483 metrów zatrzymać się do zera.

REKLAMA

Koenigsegg Agera RS
Koenigsegg Agera RS

Szybkie obliczenie potwierdza, że cały test 0-400-0 zajęło Koenigseggowi Agera RS raptem 36,44 sekundy na dystansie 2 km 441 m. To o całe 5,5 sekundy lepiej, niż Bugatti Chiron! I o 671 metrów bliżej, niż potężny rywal. 

Użyty do testu, przeprowadzonego na płycie lotniska Vandel w Danii, Koenigsegg Agera RS został wyposażony w pakiet One:1, co przekłada się na 1360 KM z 5-litrowego silnika V8 oraz moment obrotowy sięgajacy 1371 Nm. Dla porównania, w tej kategorii Bugatti Chiron jest lepszy o 319 KM i 231 Nm. A i tak "nie dał rady"...

REKLAMA

REKLAMA