Kolejna szwedzka marka zagrożona? Co będzie z Volvo?

Volvo S80 T6 i XC70
Volvo S80 T6 i XC70
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 154 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

W obawie o przyszłość marki i jej pracowników, byli szefowie Volvo napisali do prezesa Billa Forda list, w którym zawarli swoje wątpliwości dotyczące planowanej transakcji. Według nich, chińskiego koncernu nie stać na utrzymanie marki na dotychczasowym poziomie i zmiana właściciela może wyjść tylko na szkodę marce, pracownikom i klientom.

Założyciel i prezes Geely - Li Shufu poinformował media, że jeśli transakcja dojdzie do skutku, w Volvo nie zmieni się nic, poza funkcją prezesa, którą obejmie on sam. Geely i Volvo mają pozostać odrębnymi, osobno zarządzanymi markami. Fabryki, dział badań i rozwoju, warunki pracy i sieć dealerska mają pozostać bez zmian.

Transakcja, którą wycenia się na 1,8 miliarda dolarów, ma pomóc chińskiemu koncernowi w zwiększeniu zasięgu sprzedaży i pozwolić na budowę samochodów z napędem elektrycznym pod marką Geely.

Z pewnością stanowisko prezesa uspokoi pracowników Volvo, którzy w przeciwieństwie do 3400 pracowników Saaba nie będą musieli szybko szukać nowej pracy. Z drugiej jednak strony, zmiana na stanowisku prezesa będzie skutkowała kolejnymi zmianami w firmie. Prezes Shufu wspomniał na przykład o wsparciu, jakiego Geely ma udzielić Volvo w kwestii redukcji kosztów. A to może oznaczać przeniesienie części produkcji do Chin.

Nie wiadomo do końca, jaka przyszłość czeka Volvo. Na chwilę obecną jest bardziej optymistyczna niż los bratniego Saaba. Ale ciężko stwierdzić, jakie będą decyzje chińskiego zarządu na przestrzeni kolejnych lat. Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że nie doczekamy dnia, w którym Europę zaleją auta Geely z dobrze znanym, szwedzkim znaczkiem na masce.

Zobacz również:
REKLAMA