Kolejny tydzień podwyżek - znowu tankujemy drożej

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Teraz za litr najpopularniejszej benzyny bezołowiowej 95 trzeba średnio zapłacić 4,64 zł. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku diesla spowodowała, że średnia cena detaliczna oleju napędowego, zamiast zanotować korekcyjną zniżkę, to po raz kolejny okazała się wyższa o 2 grosze i wynosi 4,69 zł. Niespodzianek nie było w przypadku autogazu, który w ostatnich tygodniach kosztuje średnio niemal tyle samo - ostatni monitoring cen na stacjach paliw tylko potwierdził, że najczęściej w kraju sprzedaje się LPG w cenie 2,15 zł za litr.

Monitorowane przez e-petrol.pl mieszczą się w tym tygodniu w szerokich przedziałach - dla benzyny najniższa zanotowana cena wynosiła 4,43 zł, a maksymalnie paliwo oferowano po 4,69 zł/l - najczęściej jednak właściciele stacji paliw sprzedawali benzynę w cenie 4,64 zł/l.

Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla po raz kolejny płacą nieco więcej za paliwo. Oczywiście w zależności od regionu i typu stacji można olej napędowy kupić w cenie 4,48-4,79 zł/l, na większości stacji jest on oferowany po 4,69 zł ( 2 grosze więcej niż przed tygodniem).

Warto przypomnieć, że rok temu benzyna 95 kosztowała średnio 4,42 zł/l (22 gr mniej niż obecnie), dużo mniej płaciliśmy za diesel - 3,66 zł/l (1,03 zł taniej niż dziś). Obliczając koszty tankowania przeciętnego baku o pojemności 40 l. wyraźnie widać, że w czerwcu 2007 r. kierowca tankując benzynę wydawał niespełna 177 zł - 8,80 zł mniej niż dziś, w przypadku oleju napędowego rachunek był dużo niższy, wynosił średnio 146,40 zł- obecnie jest to wydatek o 41,2 zł większy.

źródło: e-petrol.p


REKLAMA