Kolory kontrolek w samochodzie – co oznaczają?

Zielone lub niebieskie, żółte lub pomarańczowe i czerwone – przeważnie takimi kolorami oznaczone są kontrolki w samochodzie. Kiedy można jechać dalej z zapaloną kontrolką, a kiedy trzeba się zatrzymać?

Kontrolki w samochodzie Shutterstock
Kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie – jest ich coraz więcej, ale zasadniczo spełniają ciągle te same funkcje. Sam kolor kontrolki mówi już o wiele o tym, czy wiedza, którą chce nam przekazać auto jest czysto informacyjna lub ostrzegawcza. Kolory kontrolek i ich funkcje dzielimy na:

REKLAMA
  • Zielone/niebieskie – informacyjna
  • Żółte/pomarańczowe – informacyjno-ostrzegawcza
  • Czerwone – ostrzegawcze


Ogólna zasada jest taka: kontrolka świecąca na zielono lub niebiesko informuje nas, np. o tym, że dana funkcja w samochodzie jest włączona i że wszystko działa prawidłowo, kontrolki żółta lub niebieska dają znać, że dana funkcja jest wyłączona lub że jakiś podzespół samochodu nie działa prawidłowo, z kolei czerwona kontrolka oznacza, że należy się zatrzymać, bo dalsza jazda przeważnie nie jest możliwa i mogła być niebezpieczna/szkodliwa dla samochodu.

Co oznaczają kontrolki zielone lub niebieskie?


Informują o tym, co w samochodzie działa i jest włączone – np. światła mijania, drogowe, system utrzymania auta na pasie ruchu czy tempomat. Mają wyłącznie funkcję informacyjną.

Co oznaczają kontrolki żółte lub pomarańczowe?

Mają informować, ale i ostrzegać. Ten pierwszy przypadek to np. włączone światła przeciwmgielne – bywa, że kierowca włączają w momencie pogorszenia się widoczności, a gdy ta się poprawi, zapominają ich wyłączyć. Świecąca na żółto kontrolka ma przypominać i przyciągać wzrok kierowcy – jak widać po zachowaniu na drogach dzieje się to z różnym skutkiem. Inny przykład informująco-ostrzegającej kontrolki to te wskazujące na kończące się paliwo, spaloną żarówkę, niską temperaturę/oblodzoną nawierzchnię czy wyłączoną poduszkę powietrzną pasażera.
Są też oczywiście żółte kontrolki, które wywołują stres – np. słynna kontrolka „check engine”. Najczęściej zapala się wtedy, gdy komputer wykryje awarię w układzie wtrysku lub w elektronicznym układzie sterowania silnika. Bywa, że samochód przechodzi wtedy w „tryb awaryjny” – moc silnika zmniejsza się. Świecąca kontrolka „check engine” nie oznacza, że nie możemy jechać dalej, jednak ważne, żeby sprawdzić w serwisie powód jej zapalenia.

Kontrolki w samochodzie Shutterstock
Kontrolki w samochodzie

Co oznaczają czerwone kontrolki?

W największym skrócie? Stop, zatrzymaj się, dalsza jazda nie jest możliwa. Podobnie jak w przypadku kontrolek żółtych są pewne wyjątki – czasem czerwona kontrolka ostrzega nas o niezamkniętych drzwiach lub pokrywie bagażnika lub o zaciągniętym hamulcu postojowym – wtedy „eliminacja” problemu jest szybka. Kontynuować jazdę można też widząc świecącą się kontrolkę awarii ABS-u czy poduszki powietrznej, ale w tym wypadku najlepiej niezwłocznie odwiedzić serwis. Kiedy świecą się kontrolki wysokiej temperatury cieczy chłodzącej, awarii układu hamulcowego czy niskiego poziomu oleju w silniku dalsza jazda grozi zarówno wypadkiem jak i dalszymi, trwałymi awariami podzespołów.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA