Koniec BMW M z manualem?

Szef działu BMW M Frank van Meel stwierdził, że skrzynie manualne muszą zostać wyparte przez postęp technologiczny. Na ich miejsce wejdą nowoczesne skrzynie automatyczne. Czy to nie odbierze "radości z jazdy", jak to mawia BMW?

Manualna skrzynia BMW M
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Według Franka van Meel "rywalizacja pomiędzy skrzyniami automatycznymi i manualnymi jest dobra i obie mają świetlaną przyszłość, ale przekładnia manualna ma ograniczenia wytrzymałościowe." Twierdzi on, że ręczne skrzynie wytrzymują od ok. 600 KM, a nowe modele BMW M będą mocniejsze.

REKLAMA

Drugim argumentem przeciw tradycyjnym przekładniom są słupki sprzedaży, nieubłaganie spadające w dół, w porównaniu do automatycznych odpowiedników. Dziś liczy się wydajność, a nowoczesne "automaty" są szybsze i zużywają mniej paliwa.

Dziś BMW ma wielu zwolenników skrzyń automatycznych, dlatego bawarska marka szybko z nich nie zrezygnuje. Potwierdza to chociażby najnowsze M2, które będzie dostępne tylko z przekładnią manualną. Niektórzy mogą powiedzieć, że wyeliminowanie skrzyni ręcznej zabierze "radość z jazdy", którą BMW tak promuje. Ale czy to znaczy, że mając do dyspozycji 500-600 KM z automatem tej radości nie ma?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA