REKLAMA

Koniec obowiązku wożenia dokumentów - prezydent podpisał

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która zakłada zniesienie obowiązku wożenia przez kierowców dowodu rejestracyjnego i potwierdzenie opłacenia polisy OC. Przepisy wejdą w życie 4 czerwca, ale wiadomo już, że nie zaczną działać od razu.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

O planach wprowadzenia ustawy, która zdejmie z kierowców obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia polisy OC, mówi się od dawna. Obecnie za brak tych dokumentów grozi mandat.

Wszystko ma się zmienić, ale mimo podpisania przez prezydenta nowelizacji i wejście przepisów w życie z dniem 4 czerwca, nie stanie się to od razu. Oznacza to, że po tej dacie wciąż będziemy musieli wozić ze sobą wspomniane dokumenty. Winne są opóźnienia we wdrażaniu kolejnych etapów bazy CEPiK 2.0.

REKLAMA

REKLAMA

Koniec wożenia dokumentów

Kierowcy samochodów zarejestrowanych w Polsce i poruszających się po polskich drogach nie będą musieli wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC - tak zakłada ustawa, którą podpisał prezydent.

Wprowadzenie takiej możliwości jest jednak związane z kolejnym etapem wdrażania nowego systemu CEPiK, który zawiera wszystkie te informacje w swojej bazie. Póki co, po raz kolejny, system notuje opóźnienie.

Baza CEPiK 2.0 miała zostać wdrożona 4 stycznia 2016 roku, następnie przesunięto ten termin na 1 stycznia 2017 roku, a potem kolejny raz - na 4 czerwca 2018 roku. Wtedy też, wraz z uruchomieniem wszystkich funkcjonalności CEPiK 2.0, miały zacząć działać nowe zasady szkolenia kierowców, naliczania i likwidacji punktów karnych, itd.

Teraz wiadomo już jednak, że i 4 czerwca tego roku jest terminem nierealnym, a nowej daty - przezornie - nie podano. Obecnie rozważanym terminem jest przełom 2019 i 2020 roku, czyli data odległa, uwzględniając pierwotnie planowany początek 2016 roku.

REKLAMA

mDokumenty coraz bliżej

Przypomnijmy, że obecnie, kiedy policjant w czasie kontroli stwierdzi brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy na polisę OC, kierowca zapłaci mandat - po 50 zł za każdy dokument. To nic, że wszystko to znajduje się w bazach, do których policja ma dostęp. Płacimy i już. To ma się jednak zmienić.

A zmieni się nie za sprawą wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów, a czegoś zgoła innego. Ministerstwo Cyfryzacji planuje wdrożyć mDokumenty. Chodzi o możliwość zidentyfikowania tożsamości danej osoby, a w przypadku kierowców także tego, czy ma uprawnienia, czy wykupił OC, a samochód nie jest kradziony i ma ważny przegląd. Nie trzeba już będzie wozić wszystkiego ze sobą.

Wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy, miały się znaleźć w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie w drugiej połowie 2018 roku.

Uzależnione jest to od wdrożenia drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców). Ta usługa wymaga również inwestycji po stronie policji.

REKLAMA

REKLAMA

Jak to działa?

Rejestrując się w usłudze, podasz numer telefonu. W razie konieczności, na przykład w czasie kontroli, podasz policjantowi podstawowe dane - imię, nazwisko i PESEL. Funkcjonariusz skorzysta z platformy dostępnej dla niego w radiowozie (to właśnie wspomniana wcześniej "inwestycja po stronie policji) i poprosi o tymczasowy kod dostępu, który przyjdzie do ciebie SMS-em. Jak w banku w przypadku dokonywania przelewów.

Co w razie rozładowania baterii lub braku zasięgu sieci? Jest na to sposób, bo policjant może skontaktować się z komendą lub użyć innej drogi uzyskania tych danych.

Zobacz także: Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC

 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA