Koniec spalinowych Volvo - tylko hybrydy i elektryczne

Volvo zapowiedziało przełom w napędach swoich samochodów. Od 2019 roku wszystkie nowe modele będą miały silnik elektryczny.

Volvo XC90 T8
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 154 900 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Wraz ze zmianami zachodzącymi na światowych rynkach i malejącym udziałem samochodów napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi, Volvo planuje stopniowo przechodzić na napęd elektryczny oraz hybrydowy, przenosząc klasyczne spalinowe auta do lamusa.

REKLAMA

Wbrew temu, co podaje wiele światowych tytułów, Volvo nie porzuca całkowicie jednostek spalinowych. Przynajmniej na razie. W najbliższych latach jednak faktycznie zniknąć mają auta napędzane wyłącznie tym rodzajem silników. Stanie się to na rzecz hybryd oraz aut czysto elektrycznych.

Volvo wydało oświadczenie, z którego wynika, że w latach 2019-2021 na rynku pojawi się pięć w elektrycznych i hybrydowych samochodów. Co więcej, trzy z nich będą modelami Volvo, a dwa z nich wyjdą spod skrzydeł oddziału zajmującego się przygotowywaniem rasowych odmian Volvo - firmy Polestar, która przekształcana jest w osobny byt.

Mają to być modele napędzane hybrydowym połączeniem typu plug-in silnika benzynowego lub Diesla z motorem elektrycznym. W grę wchodzi również napęd mild-hybrid, z zastosowaniem 48-voltowej instalacji elektrycznej, jaka pojawia się już m.in. w modelach Audi.

Jak przyznają przedstawiciele Volvo, ten ruch jest początkiem końca klasycznych napędów spalinowych, które z czasem, w niedalekiej przyszłości, zostaną wyparte z rynku. Hakan Samuelsson, szef Volvo, przyznaje że takie właśnie są oczekiwania klientów.

- Tu chodzi o klientów. Ludzie coraz częściej poszukują elektrycznych napędów i my chcemy na te obecne i przyszłe potrzeby odpowiedzieć. Nasza zapowiedź oznacza koniec spalinowych samochodów. W planach Volvo jest sprzedaż 1 miliona zelektryfikowanych pojazdów do roku 2025 i tego słowa dotrzymamy - wyjaśnił szef Volvo.

Kiedy możemy spodziewać się zakończenia sprzedaży samochodów Volvo napędzanych wyłącznie silnikiem spalinowym? Według szefa działu badań i rozwoju Volvo, Henrika Greena, nastąpi to w latach 2023-2025. Jeśli więc nie podoba wam się wizja hybrydowego lub elektrycznego Volvo, macie na zakup około 6-8 lat.

REKLAMA