REKLAMA

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Jakiś czas temu w życie weszły długo wyczekiwane zmiany, w myśl których za brak dowodu rejestracyjnego lub potwierdzenia opłacenia polisy OC kierowca nie zostanie ukarany mandatem. Z jakimi jeszcze korzyściami się to wiąże?

| Data aktualizacji: 2019-08-08
Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Jakiś czas temu Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło spore zmiany dla kierowców, m.in. zniesienie obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jakie korzyści niesie to dla kierowców?

To oczywiste. „Od 1 października 2018 roku podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC nie będzie karana mandatem. Nie będzie więc potrzeby, by się martwić, jeśli wyjedziemy z domu i nagle okaże się, że dokumenty auta zostawiliśmy w domu. Na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym - uchwalona przez Sejm w 9 maja 2018r. (Dz.U., poz.957).” - czytamy w komunikacie podpisanym przez Marka Zagórskiego, ministra cyfryzacji.

Baza CEPiK - wszystkie informacje

Kierowcy nie będą musieli wozić wspomnianych wyżej dokumentów dlatego, że dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Pod tym względem zmiany przepisów nie wymagają od funkcjonariuszy ani dodatkowego sprzętu, ani intensywnego szkolenia. To dlatego, że dostęp do tej bazy policja i inne uprawnione służby mają już teraz i korzystają z niej w odniesieniu zarówno do kierowców, jak i samych pojazdów.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola drogowa

Tym samym nie powinno to znacząco wydłużyć czasu drogowej kontroli, bowiem system pokaże czarno na białym, czy dany pojazd ma ważny przegląd i czy opłacona została polisa OC. Uprawnione służby, takie jak np. policja, straż miejska, czy Inspekcja Transportu Drogowego, podczas kontroli bez problemu sprawdzą niezbędne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Potwierdził to w rozmowie telefonicznej Podinspektor Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, który przyznał, że wprowadzenie nowych przepisów nie wpływa na wydłużenie czasu kontroli policyjnej, nawet kiedy kierowca nie ma przy sobie wspomnianych dokumentów.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Co w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kiedy samochód nie spełnia wymagań dotyczących stanu technicznego? Zmieni się sposób egzekwowania tego wymogu, bo dotychczas dowód zatrzymywany był fizycznie.

Teraz w przypadku gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony do tego organ odnotuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym.

Informacja ta, o zatrzymaniu dokumentu, zostanie dalej przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma, tak jak dotychczas, odpowiednie pokwitowanie. Zwrot dokumentu, z wpisem do systemu, będzie mógł odnotować zarówno organ, który go wydał – np. urząd miasta, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Z tej zmiany płynie istotna korzyść dla kierowców. Jak powiedział mi w rozmowie podinsp. Radosław Kobryś, kiedy dowód rejestracyjny zostanie "zatrzymany" poza miejscem zamieszkania, jego odbioru dokonać będzie można w każdym, dowolnym miejscu w kraju, bez konieczności udania się do miasta, w którym dokument został "odebrany".

REKLAMA

Kiedy dowód rejestracyjny jest potrzebny?

Co istotne, kierowcy wciąż będą musieli mieć przy sobie dowód rejestracyjny podczas przeprowadzania obowiązkowego badania technicznego, wyjazdów zagranicznych czy przy sprzedaży pojazdu.

Brak dowodu - co w przypadku kolizji?

Jak wyglądać będzie sytuacja, kiedy dojdzie do stłuczki, a jeden lub oboje kierowców nie będzie mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC? To też nie problem. Oczywiście, w każdej sytuacji można wezwać policję, ale przy niewielkich kolizjach sprawę można załatwić poprzez odpowiednie oświadczenie.

Jak można będzie sprawdzić dane dotyczące polisy, czy auto sprawcy jest w ogóle ubezpieczone i kto jest wpisany jako właściciel? Rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) lub mobilnej aplikacji UFG „Na wypadek”.

REKLAMA

REKLAMA

Inne sytuacje

Podczas kontroli drogowej kierowca może spotkać się z pytaniem o aktualne miejsce przechowywania dowodu rejestracyjnego – wystarczy wówczas odpowiedzieć, zgodnie z prawdą, że jest w domu lub w innym, wiadomym miejscu.

Inna sprawa to wożenie przy sobie prawa jazdy. Ten obowiązek nie zostaje póki co zniesiony, a za brak dokumentu grozi 50-złotowy mandat.

REKLAMA

Mniejsze tablice rejestracyjne

Przypomnijmy, że od 1 lipca w życie weszły inne, istotne dla kierowców zmiany. Od początku lipca zamawiać można tablice rejestracyjne o zmniejszonych rozmiarach. Chodzi o tak zwane tablice amerykańskie, które będą pasować do pojazdów sprowadzonych z USA czy krajów azjatyckich.

To duże ułatwienie. Do tej pory niejednokrotnie kierowcy zmuszeniu byli do wyginania tablic, by te zmieściły się w przeznaczonych do tego miejscach. Uwaga - zamontowanie takich tablic w samochodzie, który tego nie wymaga, jest nielegalne i coraz częściej karane!

Rejestracja w miejscu zakupu

Co jeszcze wprowadzi resort infrastruktury? Trwają obecnie prace nad tym, żeby można było zarejestrować samochód w miejscu jego zakupu, a nie tam, gdzie zameldowany jest kupujący.

Co więcej, zmiany pozwolą na pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych samochodu, na wniosek kupującego. Zniknie więc konieczność zakupu nowych tablic, co przełoży się na mniej formalności i nieco mniejsze wydatki.

REKLAMA

REKLAMA

Dowód rejestracyjny w telefonie - aplikacja mObywatel

Najważniejsze na koniec - dowód rejestracyjny i potwierdzenie posiadania polisy można mieć ze sobą w wersji elektronicznej. Wystarczy pobrać aplikację mObywatel na smartfona i zalogować się do usługi mPojazd. Wtedy pod ręką będziemy mieli wszystkie najważniejsze informacje o naszym samochodzie i polisie, będziemy mogli wygenerować kod QR, aby udostępnić dane dokumentów, a aplikacja na miesiąc przed końcem ważności przeglądu technicznego i polisy OC przypomni nam o tym. Nic prostszego.

mObywatelmateriały prasowe
mObywatel

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA