REKLAMA

Koniec wożenia prawa jazdy i wymiany tablic – kiedy zmiany wejdą w życie?

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która m.in. zwalnia polskich kierowców z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli, ma już podpis prezydenta.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Prezydent podpisał nowelizację przepisów, które wprowadzą dużo ułatwień dla kierowców, w tym koniec obowiązku wożenia prawa jazdy. Oprócz tego nie trzeba wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki. Pojawi się też możliwość zarejestrowania samochodu w salonie oraz pozostawienia tablicy rejestracyjnej przy przerejestrowaniu auta.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Co nowego przyniosą zmiany w przepisach?

Koniec wożenia prawa jazdy

W myśl zmian, kierujący pojazdami, legitymujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, na miejscu kontroli. Zmiana ta jest kolejnym ułatwieniem, bo już teraz kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

Zachowanie numeru rejestracyjnego

W ustawie pojawia się wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszyłoby to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki

Kolejna ważna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

Koniec wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej

Kolejnym istotnym uproszczeniem dla kierowców w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

REKLAMA

REKLAMA

Zwrot zatrzymanego dowodu w stacji kontroli pojazdów

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie podczas kontroli dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Rejestracja samochodu w salonie

Nowością jest też wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie oprócz tego wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie? Jak informuje Kancelaria Prezydenta, ustawa wejdzie w życie po upływie terminu trzech miesięcy. Ale nie wszystkie, bowiem niektóre z regulacji wymagają wdrożenia dodatkowych rozwiązań technicznych i o ich wprowadzeniu decydować będzie ogłoszenie przez upoważnionego ministra.

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA