REKLAMA

Koniec wożenia prawa jazdy, stała rejestracja – duże zmiany w przepisach

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad szeregiem ułatwień dla kierowców. Zniknie m.in. konieczność wożenia prawa jazdy i można będzie zachować swój numer rejestracyjny. A to nie wszystko.

Tablice rejestracyjne Shutterstock
Tablice rejestracyjne, fot. Shutterstock

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, ruszają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają wiele ułatwień dla właścicieli i kierowców samochodów. Ponadto pojawi się kilka uproszczeń w procedurach związanych z rejestracją pojazdów.

REKLAMA

Projekt jest elementem pakietu deregulacyjnego i powstaje we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Koniec wożenia prawa jazdy

W myśl przygotowywanych zmian, kierujący pojazdami, legitymujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, na miejscu kontroli.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zmiana ta jest kolejnym ułatwieniem, bo już teraz kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki

Kolejna ważna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone na pieczątki do wpisania terminu następnego badania technicznego.

REKLAMA

REKLAMA

Koniec wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej

Kolejnym istotnym uproszczeniem dla kierowców w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

Zachowanie numeru rejestracyjnego

W projekcie zmian pojawia się propozycja wprowadzenia możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszyłoby to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

Rejestracja samochodu w salonie

Nowością jest też wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta.

Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

REKLAMA

Zwrot zatrzymanego dowodu w stacji kontroli pojazdów

Przepisy opracowywanej ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie podczas kontroli dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

Zmiany i ułatwienia w rejestracji pojazdów

Co jeszcze szykuje dla nas resort infrastruktury? Jak czytamy w komunikacie:

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Czytamy dalej:

Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana własności, nie będzie obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie oprócz tego wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Nowe przepisy zaczną obowiązywać po trzech miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem rozwiązań związanych z koniecznością wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA