REKLAMA

Koniec wożenia prawa jazdy, stała rejestracja – nowe przepisy

Sejm przegłosował w ramach pakietu deregulacyjnego zmiany, które wprowadzają sporo ułatwień dla kierowców. Nie trzeba będzie wozić prawa jazdy, ani wymieniać dowodu, kiedy skończy się miejsce na pieczątki.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która jest elementem pakietu deregulacyjnego. Jak rzadko kiedy posłowie byli nad wyraz zgodni i 325 z nich było za, podczas gdy dwóch zagłosowało przeciw. Inna rzecz, że 118 posłów wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Tak czy inaczej ustawa trafi teraz do dalszych etapów legislacyjnych, w tym do Senatu, a na koniec do podpisu prezydenta. Kiedy wejdzie w życie? Niestety trzeba będzie jeszcze zaczekać, bowiem przepisy zaczną obowiązywać dopiero po 3 miesiącach po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, a niektóre wymagać będą jeszcze wydania komunikatu Ministra Cyfryzacji. Przepisy dotyczące zniesienia obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej wejdą w życie po upływie 24 miesięcy od publikacji.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zatem do rzeczy – co nowego przyniosą zmiany w przepisach?

  • Koniec wożenia prawa jazdy

W myśl zmian, kierujący pojazdami, legitymujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, na miejscu kontroli.

Zmiana ta jest kolejnym ułatwieniem, bo już teraz kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC. Informację o zwolnieniu z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy Minister Cyfryzacji ogłosi z trzymiesięcznym wyprzedzeniem w komunikacie opublikowanym m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej.

REKLAMA

REKLAMA

  • Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki

Kolejna ważna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

  • Koniec wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej

Kolejnym istotnym uproszczeniem dla kierowców w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

  • Zachowanie numeru rejestracyjnego

W ustawie pojawia się wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszyłoby to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

  • Rejestracja samochodu w salonie

Nowością jest też wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta.

Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

REKLAMA

  • Zwrot zatrzymanego dowodu w stacji kontroli pojazdów

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie podczas kontroli dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

  • Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie oprócz tego wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Jak zatem widać, nowe przepisy rzeczywiście będą sporym ułatwieniem, ale też przyniosą kierowcom wymierne oszczędności – karta pojazdu, nalepki kontrolne, zachowanie rejestracji – to wszystko przecież kosztuje. Nie mówiąc o braku mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA