REKLAMA

Koniec wożenia prawa jazdy, stała rejestracja – przepisy z poprawkami

Senacka komisja zgłosiła kilka poprawek do przepisów, które przeszły już przez sejmowe głosowanie. Nowe regulacje wprowadzą sporo ułatwień dla kierowców, w tym koniec obowiązku wożenia prawa jazdy.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Sejm przegłosował niedawno zmiany przepisów, które w ramach pakietu deregulacyjnego wprowadzają sporo ułatwień dla kierowców. Nie trzeba będzie wozić prawa jazdy, ani wymieniać dowodu, kiedy skończy się miejsce na pieczątki. Pojawi się też możliwość zarejestrowania samochodu w salonie.

REKLAMA

Zanim to jednak nastąpi, nowelizacja musi przejść przez kolejne etapy procesu legislacyjnego. A póki co senacka komisja infrastruktury dopatrzyła się kilku nieścisłości, które mają zostać wyjaśnione doprecyzowującymi poprawkami.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Zanim przypomnimy, co ma się zmienić w myśl nowych przepisów, przybliżymy to, co zostało poprawione. W przypadku przepisu wprowadzającego możliwość rejestracji pojazdu w salonie sprzedaży, do słów „salon sprzedaży pojazdów samochodowych” dodano słowa „przyczep” i „motorowerów”.

Inna poprawka dotyczy kwestii zatrzymania prawa jazdy nietrzeźwemu kierującemu. W nowelizacji – zdaniem komisji – brakowało doprecyzowania, dlatego do słów, mówiących że można je zatrzymać kierującemu, dodano słowo „pojazdem”. Dlaczego? Otóż „kierującym” może być też osoba prowadząca kolumnę pieszych czy jadąca konno lub pędząca zwierzęta.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Co nowego przyniosą zmiany w przepisach?

  • Koniec wożenia prawa jazdy

W myśl zmian, kierujący pojazdami, legitymujący się polskim prawem jazdy, będą zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania tego dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia kierowcy będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców, na miejscu kontroli. Zmiana ta jest kolejnym ułatwieniem, bo już teraz kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.

  • Koniec wymiany dowodu rejestracyjnego przy braku miejsca na pieczątki

Kolejna ważna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w sytuacji, w której w dotychczasowym dowodzie wypełnione zostaną wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego.

 

REKLAMA

REKLAMA

  • Koniec wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej

Kolejnym istotnym uproszczeniem dla kierowców w procedurze rejestracji pojazdów będzie zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.

  • Zachowanie numeru rejestracyjnego

W ustawie pojawia się wprowadzenie możliwości zachowania, na wniosek właściciela pojazdu, dotychczasowego numeru rejestracyjnego. To kwestia od lat poruszana przez kierowców, którzy chcieliby zachować swoje tablice indywidualne lub zwykłe, do których są przywiązani. Zmniejszyłoby to też liczbę formalności i kosztów przy rejestracji pojazdu.

  • Rejestracja samochodu w salonie

Nowością jest też wprowadzenie możliwości załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego pojazdu samochodowego przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Rozwiązanie to ułatwi proces rejestracji, zaoszczędzi czas nabywcy, a także umożliwi mu odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży, w przypadku zlecenia wniosku o rejestrację przez salon sprzedaży drogą elektroniczną.

  • Zwrot zatrzymanego dowodu w stacji kontroli pojazdów

Przepisy ustawy umożliwią zwrot zatrzymanego elektronicznie podczas kontroli dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) przez stację kontroli pojazdów. Rozwiązanie to wyeliminuje konieczność zwracania się kierowcy o zwrot dokumentu np. do urzędu lub też jednostki organu, który zatrzymał dokument.

  • Czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Nowelizacja ustawy przewiduje wprowadzenie możliwości rejestracji pojazdu lub czasowej rejestracji na wniosek właściciela, również przez starostę właściwego ze względu na miejsce czasowego zamieszkania, a także czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w przypadku konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru, również przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Dużym ułatwieniem dla właścicieli pojazdów będzie oprócz tego wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w celu wywozu za granicę z wyrejestrowaniem pojazdu z urzędu.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA