Koniec z bramkami. Rząd chce wprowadzić winietki

Do Sejmu trafił projekt, który ma na celu zniesienie bramek do opłat za autostrady i wprowadzenie winietek. Kiedy nowelizacja ustawy ma wejść w życie?

Bramki na autostradzie Materiały prasowe
fot. GDDKiA

W zeszłe wakacje setki kierowców jadących lub wracających z urlopów stało po kilka godzin w gigantycznych korkach do bramek na autostradach. To dało polskiemu rządowi do myślenia i idąc za pomysłem Niemców, do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zniesieniu bramek do opłat i wprowadzeniu winietek.

REKLAMA

Ze Skarbu Państwa na system poboru opłat w Polsce wydano ponad 2 mld złotych. Teraz ta inwestycja okazała się chybiona i wszystkie bramki z autostrad mają zniknąć. To rozwiąże problem korków, ale niestety trzeba będzie liczyć się z większymi opłatami.

Do tej pory płaciliśmy tylko za autostrady. Teraz opłaty mają obejmować również drogi ekspresowe. Przykładowo w Austrii za roczną winietkę dla auta osobowego trzeba zapłacić ok. 400 zł, w Czechach ok. 250 zł, a na Słowacji ok. 200 zł. W Niemczech planowane są opłaty w wysokości od ok. 80 do nawet 150 euro rocznie, w zależności od pojemności silnika i norm emisji spalin. Szacunkowo u nas roczne pozwolenie będzie kosztowało ok. 1000 zł. Bramki viaTOLL będą systematycznie rozbierane, a kierowcy będą musieli naklejać na szybę winietki. Analiza kosztów zlecona przez ministerstwo wykazała, że winietki są bardziej opłacalne. Nie ma sensu budować  kolejnych instalacji do elektronicznego poboru. Winietki są tańsze i skuteczne.

Niestety, taki projekt leży tylko w sferze naszych marzeń. Owszem, były takie propozycje, ale żadne nie weszły do skutku. Póki co, dalej będziemy musieli męczyć się z bramkami i długimi kolejkami.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA