Koniec zniżek na OC z kartą PZM

Od 19 grudnia zmieniają się zasady przyznawania zniżek na ubezpieczenie OC dla pojazdów zabytkowych.

Samochód zabytkowy Shutterstock
Samochód zabytkowy, fot. Radosław Maciejewski / Shutterstock.com

Polski Związek Motorowy opublikował komunikat, który wielu kierowcom w Polsce zepsuł dzień. Otóż PZM informuje, że „zgodnie z decyzją PZU z dnia 14.12.2018r., od dnia 19.12.2018r.
ulegają zmianie zasady przyznawania zniżki na ubezpieczenie OC dla pojazdów zabytkowych.”

Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim to, że do skorzystania ze zniżki na ubezpieczenie OC nie wystarczy już przynależność do Polskiego Związku Motorowego. Do tej pory wyglądało to bowiem tak, że posiadacze karty PZM i samochodu co najmniej 25-letniego, mogli skorzystać z nawet 70 proc. zniżki na polisę OC. Przy założeniu bezszkodowej przeszłości.

Po zmianach, które wchodzą w życie już 19 grudnia (przypomnijmy, że decyzja PZU zapadła raptem 14 grudnia), zniżka będzie miała zastosowanie w znacznie mniejszej liczbie przypadków. Przede wszystkim przysługiwać będzie właścicielom aut na żółtych, zabytkowych tablicach rejestracyjnych lub spełniających przynajmniej jeden z warunków, o których poniżej.

Zobacz także: 30-dniowe polisy OC pod lupą UFG

Zgodnie z nowymi zasadami zniżka ma zastosowanie „wyłącznie przy zawieraniu nowych i wznowionych umów ubezpieczenia, o których mowa w ust.1, jeżeli pojazd posiada, tzw. „żółte tablice” rejestracyjne (z pięcioma znakami) oraz spełniony jest przynajmniej jeden z następujących warunków:

  1. jest pojazdem zabytkowym w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym – czyli pojazdem, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazdem wpisanym do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami;
  2. jest pojazdem mającym co najmniej 25 lat i uznany jest przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.”

Jak widać, wiadomość zaskoczyła również Polski Związek Motorowy, bo w oficjalnym komunikacie czytamy, że „mając na uwadze to, że wielu członków PZM, nie posiadających samochodów określonych wyżej, a starszych niż 25 lat, korzystała dotychczas z tej zniżki, będziemy proponować PZU przywrócenie dotychczas obowiązujących zasad.”

Zobacz także: PZU komentuje sprawę zniżek na OC

Tyle na ten temat w komunikacie PZM, który w dalszej części odsyła do kontaktu z agentem PZU w sprawie uzyskania szczegółowych informacji. My będziemy informować, odnośnie dalszych postanowień ubezpieczyciela. Pewne jest, że PZM nie odda sprawy bez walki, bo w nowej sytuacji gro członków zawiesi opłacanie składek, które do tej pory dawały im wymierne korzyści.

Stracić może też PZU, bo wielu właścicieli zmuszonych będzie odejść od oferty tego ubezpieczyciela. I tu widzimy pole dla konkurencji, która zapewne wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom „porzuconych” przez PZU i zaoferuje odpowiednie programy dla aut co najmniej 25-letnich.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA