REKLAMA

Kontrolka Check Engine – co oznacza?

Żółta kontrolka z symbolem silnika lub po prostu żółty napis CHECK ENGINE na desce rozdzielczej budzą wśród wielu kierowców niepokój. Co oznacza ta kontrolka i co robić, kiedy się zapali?

Kontrolka Check Engine Shutterstock
Kontrolka Check Engine, fot. shutterstock

Czy zapalenie się kontrolki Check Engine jest groźne? Nie, ale zawsze wymaga dokładnego sprawdzenia powodu jej włączenia. Dlatego na wstępie zacznijmy od ważnej informacji, ukrytej pod kolorem tej i innych kontrolek na desce rozdzielczej.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Kontrolka Check Engine – kolor ma znaczenie

Kontrolki wyświetlane na desce rozdzielczej samochodu dzielą się na kilka kategorii, podzielonych pod względem koloru. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, stanu samochodu i przeważnie także kosztów napraw najgorsze są te, które mają kolor czerwony. Ich zaświecenie oznacza najczęściej poważny i zagrażający kondycji podzespołów, a także i bezpieczeństwu, problem.

Jeśli zatem na desce rozdzielczej pojawi się kontrolka świecąca na czerwono, należy natychmiast przerwać jazdę - zatrzymać samochód, zgasić silnik i najlepiej od razu wezwać pomoc drogową lub skontaktować się z najbliższym warsztatem.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Nieco inaczej jest z kontrolkami w kolorze żółtym, choć nie oznacza to, że jazda ze świecącą żółtą kontrolką, jak choćby Check Engine, czy omawianą niedawno kontrolką EPC, jest rozsądna i bezpieczna.

Kontrolki żółte (świecące stale lub migające) wskazują natomiast na pewien problem, który należy sprawdzić przy najbliższej możliwej okazji. Może to być kwestia usterki czujników czy podzespołów elektronicznych, ale takiej, która nie uniemożliwia dalszej jazdy. Choć warto pamiętać, że długotrwałe ignorowanie takiej informacji, bez sprawdzenia przyczyny pojawienia się jej, może skutkować kosztowną awarią.

Na koniec kontrolki, które świecą na zielono lub niebiesko. Te mają charakter czysto informacyjny i w tym wypadku możemy bez przeszkód kontynuować jazdę.

REKLAMA

REKLAMA

Kontrolka Check Engine a kontrolka EPC

Kontrolka Check Engine wygląda jak obrys silnika, czasem jest to po prostu napis CHECK ENGINE, a czasem obie formy występują jednocześnie.

Kontrolka Check Engine bywa mylona z pojawiającą się w niektórych samochodach kontrolką EPC. To żółte oznaczenie w postaci liter EPC, będących akronimem od słów Electronic Power Control, może zapalać się niezależnie od Check Engine i dotyczy ogólnie mówiąc „elektryki”. O tym piszemy w innym miejscu, poświęconym kontrolce EPC.

Check Engine – dlaczego się świeci?

Kontrolka Check Engine oznacza w dużym uproszczeniu awarię silnika, a faktycznie jest to sygnał mówiący o wykryciu przez sterownik silnika nieprawidłowości, związanej często ze składem mieszanki, a skutkującej gorszymi osiągami i wyższą emisją zanieczyszczeń.

Trzeba wiedzieć, że system samodiagnostyki silnika wykryje te uszkodzenia podzespołów silnika, które wpływają na sygnał z czujników układu wtryskowo-zapłonowego. Co ważne, jeśli usterka jest nieznaczna, bywa że kontrolka Check Engine zapali się dopiero po kolejnym jej wystąpieniu.

Może też być tak, że jej zapalenie będzie jednorazowe – w przypadku wykrycia błędu, który więcej się nie pojawi, np. w związku z zatankowaniem złej jakości paliwa czy zbyt niskim napięciem w momencie rozruchu.

Pojawienie się kontrolki Check Engine może także towarzyszyć przejściu silnika w tryb awaryjny, kiedy to osiągi drastycznie spadają w celu zminimalizowania ewentualnych uszkodzeń. Dzieje się tak choćby wtedy, kiedy w silniku z turbiną o zmiennej geometrii dojdzie do chwilowego wzrostu ciśnienia doładowania, ale nie tylko.

Ale tak naprawdę powodów zapalenia się kontrolki Check Engine jest więcej.

REKLAMA

Powody zapalenia się kontrolki Check Engine

  • awaria zaworu EGR
  • zużyty katalizator
  • awaria sondy Lambda
  • awaria cewki zapłonowej
  • usterka turbosprężarki
  • zatankowanie złej jakości paliwa
  • źle wyregulowana instalacja LPG

Check Engine a instalacja LPG

Bardzo częstym widokiem na desce rozdzielczej w samochodach zasilanych gazem LPG jest notorycznie paląca się kontrolka Check Engine. Pojawia się ona i znika w różnych momentach, bardzo często samoczynnie.

Problemem jest zwykle skład mieszanki paliwowej. Jeżeli komputer sterujący kątem wyprzedzenia zapłonu wykryje parametr, który jest poza zakresem normy, dla bezpieczeństwa uruchamia tryb awaryjny silnika. Bardzo często w wyniku tego silnik pracuje w ograniczonym zakresie prędkości i obrotów.

Nie warto ignorować pojawiającej się żółtej ikonki, tylko odwiedzić serwis zajmujący się regulowaniem instalacji. Nieodpowiednia mieszanka może doprowadzić do wypalenia gniazd zaworowych, a w dłuższej perspektywie nawet do uszkodzenia katalizatora. Usunięcie takiej usterki nie powinno przekroczyć kwoty 100-150 złotych – zależnie od warsztatu.

Podsumowując – kiedy zapali się kontrolka Check Engine, nie trzeba panikować i w nagłym trybie przerywać podróży. Na pewno jednak jest to powód do dokładnej analizy źródła usterki oraz zlokalizowania i usunięcia problemu, bo zignorowanie sygnału może prowadzić do późniejszego uszkodzenia innych podzespołów.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA