REKLAMA

Koronawirus a badanie techniczne samochodu. Jak działają SKP?

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiają się pytania o przebieg badania technicznego samochodu w Stacji Kontroli Pojazdów. Oto, jak sytuacja wygląda na chwilę obecną.

Badanie techniczne samochodu auto motor i sport
Badanie techniczne samochodu, fot. Michał Szymaczek

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wystosowała do Ministerstwa Infrastruktury zapytanie dotyczące działania stacji kontroli pojazdów w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W odpowiedzi przedstawiciel Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury wydał następujące zalecenia.

Jak czytamy w komunikacie, mając na uwadze ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, przy współpracy z środowiskiem reprezentującym stacje kontroli pojazdów m.in. Instytutem Transportu Samochodowego (ITS) i Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), przygotował do wiadomości i wykorzystania „wykaz dobrych praktyk”.

Tenże wykaz to zalecenia, które mają na celu „zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczenie sytuacji negatywnych, w szczególności dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, diagnostów, a także posiadaczy i właścicieli pojazdów”.

Promocja! Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jakie są zatem konkretne zalecenia, czytamy dalej w komunikacie. Otóż w związku z obecną sytuacją proponuje się:

  1. Ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą.
  2. Jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania.
  3. Zaleca się, aby w miarę możliwości opłaty za badania techniczne były wnoszone w formie bezgotówkowej.
  4. Jeśli kilku użytkowników oczekuje na badanie techniczne, powinni zostać w swoim pojeździe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) i Głównego Inspektora Sanitarnego (https://gis.gov.pl/).

Komunikat zawiera też zalecenia dla pracodawców, którzy to powinni zapewnić i zorganizować takie warunki pracy, aby były one bezpieczne dla pracowników, uwzględniając zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego podawane na powyższych stronach internetowych GIS i MZ.

Podsumowując, na chwilę obecną z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że obecnie nie jest planowane zawieszenie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna i w niedalekiej przyszłości może zapaść decyzja o zamknięciu stacji kontroli pojazdów oraz innych punktów które obecnie funkcjonują.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury, które monitoruje sytuację. My natomiast będziemy na bieżąco informować naszych czytelników o kolejnych postanowieniach.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA