[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Koronawirus a badanie techniczne samochodu. Jak działają SKP?

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiają się pytania o przebieg badania technicznego samochodu w Stacji Kontroli Pojazdów. Oto, jak sytuacja wygląda na chwilę obecną.

Badanie techniczne samochodu Badanie techniczne samochodu, fot. Michał Szymaczek

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów wystosowała do Ministerstwa Infrastruktury zapytanie dotyczące działania stacji kontroli pojazdów w trakcie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. W odpowiedzi przedstawiciel Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury wydał następujące zalecenia.

Jak czytamy w komunikacie, mając na uwadze ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, Departament Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, przy współpracy z środowiskiem reprezentującym stacje kontroli pojazdów m.in. Instytutem Transportu Samochodowego (ITS) i Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP), przygotował do wiadomości i wykorzystania „wykaz dobrych praktyk”.

Tenże wykaz to zalecenia, które mają na celu „zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczenie sytuacji negatywnych, w szczególności dla przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów, diagnostów, a także posiadaczy i właścicieli pojazdów”.

Promocja! Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Jakie są zatem konkretne zalecenia, czytamy dalej w komunikacie. Otóż w związku z obecną sytuacją proponuje się:

  1. Ograniczyć do minimum kontakt użytkownika pojazdu z diagnostą.
  2. Jeśli to możliwe, użytkownik pojazdu powinien w nim pozostać i wykonywać polecenia diagnosty związane z wykonywaniem badania.
  3. Zaleca się, aby w miarę możliwości opłaty za badania techniczne były wnoszone w formie bezgotówkowej.
  4. Jeśli kilku użytkowników oczekuje na badanie techniczne, powinni zostać w swoim pojeździe.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zostanie zaobserwowany zły lub podejrzany stan zdrowia, postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) i Głównego Inspektora Sanitarnego (https://gis.gov.pl/).

Komunikat zawiera też zalecenia dla pracodawców, którzy to powinni zapewnić i zorganizować takie warunki pracy, aby były one bezpieczne dla pracowników, uwzględniając zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego podawane na powyższych stronach internetowych GIS i MZ.

Podsumowując, na chwilę obecną z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury wynika, że obecnie nie jest planowane zawieszenie funkcjonowania stacji kontroli pojazdów. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna i w niedalekiej przyszłości może zapaść decyzja o zamknięciu stacji kontroli pojazdów oraz innych punktów które obecnie funkcjonują.

Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Infrastruktury, które monitoruje sytuację. My natomiast będziemy na bieżąco informować naszych czytelników o kolejnych postanowieniach.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 (4)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA