REKLAMA

Koronawirus a stacje paliw. Jak bezpiecznie tankować i korzystać z samochodu?

Epidemia koronawirusa zmusza nas, kierowców, do zmiany wielu zachowań. #dbajmyosiebie i innych podczas tankowania na stacji, czy codziennego korzystania z samochodu.

Kierowca z infekcją Kierowca z infekcją, fot. shutterstock

Czym jest koronawirus?

Zacznijmy od szybkiego uświadomienia, z czym mamy do czynienia. Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba ta objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak przenosi się wirus? Drogą kropelkową, czyli bardzo łatwo – przez kichnięcie, kaszel, a nawet rozmowę w bliskiej odległości.

Przenosi się także przez przedmioty, dlatego tak ważne jest, żeby często myć ręce, dezynfekować je i unikać dotykania okolic ust, oczu i nosa – gdzie przenikanie do organizmu przez śluzówkę jest ułatwione.

Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, o których piszemy poniżej – w kontekście bezpieczeństwa kierowców.

Jak bezpiecznie korzystać ze stacji benzynowej?

Wiedząc, jak koronawirus przenosi się na drugiego człowieka, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, podczas korzystania np. ze stacji benzynowej.

Ważne jest, żeby zacząć od założenia foliowych rękawiczek jednorazowych przed sięgnięciem do dystrybutora.

Zamów e-wydanie i czytaj "auto motor i sport" bez wychodzenia z domu!

Podczas płacenia trzeba stosować się do zasad wyznaczonych przez punkt handlowy. Chodzi o to, żeby jednocześnie w budynku stacji czy sklepu nie przebywało więcej osób niż te obsługiwane przez kasjera.

Należy stać w bezpiecznej odległości od personelu czy innych osób stojących w kolejce – jest to 1-1,5 metra – a płatności dokonywać za pomocą transakcji zbliżeniowych – kart płatniczych, smartfonów, itp. Unikajmy płacenia gotówką, która ułatwia przenoszenie wirusa.

Zobacz także: ceny paliw na stacjach już poniżej 4 zł/litr

Ważne, aby pamiętać o warunkach pracy sprzedawców i personelu – na stacji paliw czy w sklepie. Wykonują oni obecnie szczególnie ważną społecznie pracę, a my jako klienci musimy uzbroić się w cierpliwość i mieć w tym trudnym czasie więcej wyrozumiałości.

Pamiętajmy też, że to nie personel i sprzedawcy odpowiadają za ewentualne zmiany zaopatrzenia w sklepie czy na stacji benzynowej, a to na nich właśnie często skupia się gniew i zniecierpliwienie klientów.

Na koniec pamiętajmy o częstym myciu rąk i odkażaniu ich płynem lub chusteczkami dezynfekującymi. Poniżej prezentujemy infografikę oraz film instruktażowy, przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia, które w przejrzysty sposób pokazują podstawowe zasady codziennej higieny w ochronie przed zarażeniem koronawirusem.

Koronawirus - jak zapobiegać zakażeniu?

REKLAMA

Jak bezpiecznie korzystać z samochodu z wypożyczalni?

Warto przy okazji uświadomić sobie, że korzystanie z samochodu wiąże się z potencjalnym przenoszeniem wirusa poprzez najczęściej dotykane elementy. Są to w pierwszej kolejności kierownica i dźwignia zmiany biegów, a także klamki czy panel sterowania radiem i klimatyzacją.

Z zewnątrz dotykamy oczywiście głównie klamek oraz zamka klapy bagażnika.

Dezynfekcja tych elementów jest istotna, kiedy korzystamy z samochodu często, każdego dnia, a już bezwzględnie ważna w przypadku samochodu z wypożyczalni długo- lub krótkoterminowej, w tym samochodów na minuty. Te ostatnie, choć dezynfekowane przez firmy zarządzające flotą, są przecież w ciągłym ruchu i nie jest możliwe ich odkażenie po każdym kliencie.

Zamów e-wydanie i czytaj "auto motor i sport" bez wychodzenia z domu!

Warto pomyśleć o jeździe w jednorazowych rękawiczkach lateksowych lub nitrylowych, które po skorzystaniu z użytkowanego przez wiele osób pojazdu można po prostu wyrzucić, a które uchronią przed kontaktem dłoni z powierzchniami wystawionymi na dotyk.

Przed skorzystaniem z auta warto - a w przypadku pojazdy wypożyczanego nawet trzeba - użyć ściereczki z mikrofibry nasączonej płynem odkażającym i dokładnie przecierać miejsca wystawione na dotyk – wspomniane wcześniej klamki zewnętrzne czy ramki okien, za które często chwytamy by zamknąć drzwi, a w środku te elementy, które mają kontakt z rękami, a także mogą być zakażone przez kichnięcie czy kaszel.

Miejsca newralgiczne pokazuje poniższa ilustracja.

Elementy dotykane przez kierowców, fot. Skoda

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA