Kosmiczny transport

Mercedes Actros
Mercedes Actros
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Miejsce akcji - Niemcy, Speyer, zakole Renu. Główni bohaterowie - wahadłowiec kosmiczny BURAN ( "burza śnieżna") i ciągnik siodłowy Mercedes Actros przystosowany przez firmę Kübler do transportu nadgabarytowego. Jest to jeden z niewielu pojazdów czteroosiowych z trzema osiami napędowymi i dwoma kierowanymi.

Potwór ten napędzany jest przez 16-litrowy silnik z turbodoładowaniem, korzystający z technologii Bluetec 5. To potężne serce potrafi wykrzesać z siebie 609 KM i 2400 Nm momentu obrotowego! Dostępny jest on przy prędkości obrotowej od 1080 obr/min do 1800 obr/min. Do schłodzenia całego układu wykorzystano największą dostępną chłodnicę. Moc i moment przenoszone są na koła poprzez 16-stopniową, w pełni zsynchronizowaną skrzynię biegów, wyposażoną w przekładnię kinetyczną i retarder. Kierowca zestawu ma również możliwość korzystania z dwustopniowej skrzyni redukcyjnej i biegu terenowego.

Actros 4160 SLT jest przystosowany do holowaniu ciężarów o masie do 500 ton. Hak przymocowany jest za pomocą dziesięciu śrub. Rama wywrotki została wzmocniona. Pneumatyczne zawieszenie umożliwia zmienne obciążenie osi. Rozmiary opon to: z przodu 385/ 65 R 22.5, a z tyłu: 315/ 80 R 22.5. Za kabiną umieszczono 900-litrowy zbiornik paliwa, akumulator i zbiornik sprężonego powietrza.

Proces rozładowywania statku kosmicznego w Speyer był imponujący: ogromny 300-tonowy dźwig przeniósł skrzydła i ogon wahadłowca z barki na trzy niskopodwoziowe przyczepy ciągnięte przez ciągniki siodłowe Actros. Kierowca na ograniczonej przestrzeni musiał manewrować w sumie aż 18 osiami! 3-kilometrowy dystans do muzeum techniki w Speyer, zestaw przejechał w kawalkadzie policji, reporterów i gapiów. W sumie wydarzeniu towarzyszyło około 15 tysięcy osób! Wszak niecodziennie można być świadkiem transportu wahadłowca kosmicznego!

Źródło: Mercedes

REKLAMA