REKLAMA

Kris Meeke wraca do WRC z Toyotą

Po zeszłorocznym rozstaniu z Citroenem, spowodowanym zbyt dużą liczbą kosztownych wypadków, Kris Meeke powraca do WRC.

Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC Materiały prasowe
Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC, fot. Toyota
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Zespół Toyota Gazoo Racing przedstawił właśnie kierowców, którzy wystartują Yarisami WRC w sezonie 2019 Rajdowych Mistrzostw Świata. Do teamu dołącza Kris Meeke, jeden z najszybszych kierowców WRC, pochodzący z Irlandii Północnej. Toyotę będą nadal reprezentowali Ott Tänak i Jari-Matti Latvala.

Kris Meeke rozstał się w ubiegłym roku z zespołem Citroena, który miał wyraźnie dosyć wysokiej wypadkowości Brytyjczyka i wysokich kosztów związanych z częstą odbudową rajdówek. Okazało się jednak, że talent Meeke’a docenia sam Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyoty, utytułowany kierowca rajdowy, czterokrotny mistrz świata WRC.

Kris Meeke zastąpi w przyszłym sezonie Esapekkę Lappiego, dołączając do Tänaka i Latvali. Meeke jest doświadczonym kierowcą, byłym uczniem samego Colina McRae. Po raz pierwszy stanął na podium w WRC w 2014 roku, a od 2015 roku wygrał pięć rajdów WRC. Pilota brytyjskiego kierowcy Toyota przedstawi w późniejszym terminie.

REKLAMA

REKLAMA

Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC Materiały prasowe
Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC, fot. Toyota

Ott Tänak będzie w nadchodzącym sezonie nadal prowadził Yarisa WRC razem ze swoim pilotem Martinem Järveoją. Obaj zawodnicy należą do zespołu Toyoty od początku sezonu 2018. Do tej pory wygrali cztery rundy sezonu 2018 i walczą o tytuł mistrza kierowców.

Jari-Matti Latvala jest doświadczonym kierowcą, który startuje z Miikką Anttilą w roli pilota od wielu lat. Latvala jest kluczowym członkiem zespołu, który zapewnił Toyocie mocny debiut w Rajdzie Monte Carlo 2017. Dzięki fińskiemu kierowcy Toyota rozpoczęła swój udział w Rajdowych Mistrzostw Świata od drugiego miejsca na podium oraz zwycięstwa w kolejnej rundzie w Szwecji. W tym roku Latvala czterokrotnie stawał na podium – dwa razy na drugim miejscu (w Walii i Turcji) oraz dwukrotnie na trzecim (w Finlandii i Monte Carlo).

Zobacz także: Toyota Corolla AE86 - ikona driftu

Esapekka Lappi i jego pilot Janne Ferm w tym roku kończą współpracę z Toyotą. Załoga zadebiutowała w najwyższej kategorii WRC Yarisem WRC w ubiegłorocznym Rajdzie Portugalii, by niedługo później wygrać Rajd Finlandii. W tym roku trzykrotnie stanęli na podium, przyczyniając się do obecnej pozycji Toyoty na szczycie klasyfikacji producentów. Akio Toyoda, prezydent Toyoty, podziękował obu zawodnikom, podkreślając wagę ich ubiegłorocznego zwycięstwa w Finlandii.

- Bardzo się cieszymy, że Kris do nas dołączy. Jest nie tylko bardzo szybkim kierowcą, ale także ma duże doświadczenie. Dobrze rozumie kwestie techniczne, dlatego jestem przekonany, że wniesie do naszego zespołu wiedzę i nowe pomysły, które wesprą nas w dalszym udoskonalaniu Yarisa WRC – ocenił Tommi Mäkinen.

- Jari-Matti wykonał wspaniałą pracę, regularnie stając na podium w ostatnich rundach. Z kolei Ott udowodnił, że jest obecnie jednym z najszybszych zawodników. W przyszłym roku będziemy mieli bardzo silną drużynę kierowców – szybkich, doświadczonych i zdolnych do wygrywania rajdów. Podobnie jak w tym roku, będziemy po raz kolejny walczyć o tytuły mistrza kierowców i producentów. Esapekka zdecydował się podjąć w przyszłym sezonie nowego wyzwania – życzę mu szczęścia i sukcesów – dodał czterokrotny mistrz świata.

REKLAMA

Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC Materiały prasowe
Kris Meeke w Toyocie Yaris WRC, fot. Toyota

- Dołączenie do kierowców Toyoty to ogromna przyjemność i zaszczyt. Dziękuję Akio Toyodzie, Tommiemu Mäkinenowi i całemu zespołowi za ich wiarę we mnie – powiedział Kris Meeke.

- Trzy lata temu po raz pierwszy rozmawialiśmy o możliwości podjęcia współpracy i cieszę się, że w końcu to się udało. Osiągi i sukcesy Yarisa WRC mówią same za siebie. Panujący w zespole duch współpracy jest niesamowity i świetnie współgra z japońską kulturą szacunku i honoru. Nie mogę się doczekać pierwszych treningów. Moim celem jest znów zacząć cieszyć się jazdą i pomóc Toyocie zdobyć mistrzostwo – zapewnił brytyjski kierowca.

– Swój pierwszy tytuł mistrza zdobyłem za kierownicą Toyoty Corolli. Miałem wówczas 16 lat i razem z bratem wygraliśmy lokalne mistrzostwa rajdowe. To kolejny powód, dla którego będę się bardzo dobrze czuł w zespole Toyoty. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca – zakończył Meeke.

Kris Meeke
Data urodzenia 2 lipca 1979
Wiek 39 lat
Narodowość brytyjska

Doświadczenie
2005 FIA Junior WRC, 3. miejsce w klasyfikacji generalnej
2009 Mistrzostwo w Intercontinental Rally Challenge, 4 zwycięstwa
2014 Po raz pierwszy na podium w rundzie WRC, 3. miejsce w Rajdzie Monte Carlo
2015 Pierwsze zwycięstwo w WRC – w Rajdzie Argentyny
2016 Wygrana w Rajdzie Portugalii i Rajdzie Finlandii
2017 Wygrana w Rajdzie Meksyku i Rajdzie Hiszpanii

Statystyki WRC 
91 startów w WRC
5 zwycięstw 
12 miejsc na podium
413 zdobytych punktów 
77 wygranych odcinków specjalnych

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA