Król Arabii Saudyjskiej zezwolił kobietom robić prawo jazdy

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej. Oto król Salman wydał dekret, który znosi zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety.

Kobieta kierowca pexels.com
Kobieta kierowca

Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły wyrabiać praw jazdy, a prowadzenie przez nie samochodów było prawnie zakazane. Na wprowadzenie zmian saudyjskie kobiety będą musiały jednak jeszcze zaczekać. Wejdą one w życie w połowie 2018 roku.

REKLAMA

Dekret wydany przez króla Salmana nakazuje, żeby w ciągu miesiąca powstała ministerialna komisja, która zajmie się wdrażaniem zmian.

Do tej pory kobiety, chcąc się przemieszczać - nawet odwożąc dzieci do szkoły - musiały korzystać z usług specjalnie zatrudnianego męskiego kierowcy. To jednak sporo kosztuje. Średnio saudyjska rodzina wydawała na ten cel miesięcznie 1000 dolarów.

REKLAMA

REKLAMA

Mówi się, że do zmian przyczyniła się też kwestia ekonomii państwa. Ci kierowcy bowiem, przeważnie byli obcokrajowcami, którzy przyjeżdżali z innych krajów, w tym z Indii. Zarabiane przez nich pieniądze w dużym stopniu wypływały więc poza granice Arabii Saudyjskiej...

Przemiana kulturowa w królestwie dokonuje się na naszych oczach i nie dotyczy tylko prowadzenia aut. Saudyjki dopiero kilka dni temu po raz pierwszy w historii królestwa mogły na przykład wejść na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie uczestniczyły w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska to kraj, w którym przestrzegana jest szczególnie surowa interpretacja islamu. Jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Chodzi na przykład o zakaz wychodzenia z domu bez stroju zasłaniającego twarz i ciało.

Co więcej, jeśli kobiecie nie towarzyszy mężczyzna, ta nie ma prawa podróżować. Kobieta musi mieć też zgodę męskiego opiekuna - ojca, męża, brata lub syna - aby wyjść za mąż, a nawet uzyskać paszport, nie mówiąc o studiowaniu czy nawet poddaniu się medycznym zabiegom.

REKLAMA

REKLAMA