[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

REKLAMA

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Król Arabii Saudyjskiej zezwolił kobietom robić prawo jazdy

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej. Oto król Salman wydał dekret, który znosi zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety.

Kobieta kierowca Kobieta kierowca

Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym kobiety nie mogły wyrabiać praw jazdy, a prowadzenie przez nie samochodów było prawnie zakazane. Na wprowadzenie zmian saudyjskie kobiety będą musiały jednak jeszcze zaczekać. Wejdą one w życie w połowie 2018 roku.

Dekret wydany przez króla Salmana nakazuje, żeby w ciągu miesiąca powstała ministerialna komisja, która zajmie się wdrażaniem zmian.

Do tej pory kobiety, chcąc się przemieszczać - nawet odwożąc dzieci do szkoły - musiały korzystać z usług specjalnie zatrudnianego męskiego kierowcy. To jednak sporo kosztuje. Średnio saudyjska rodzina wydawała na ten cel miesięcznie 1000 dolarów.

REKLAMA

Mówi się, że do zmian przyczyniła się też kwestia ekonomii państwa. Ci kierowcy bowiem, przeważnie byli obcokrajowcami, którzy przyjeżdżali z innych krajów, w tym z Indii. Zarabiane przez nich pieniądze w dużym stopniu wypływały więc poza granice Arabii Saudyjskiej...

Przemiana kulturowa w królestwie dokonuje się na naszych oczach i nie dotyczy tylko prowadzenia aut. Saudyjki dopiero kilka dni temu po raz pierwszy w historii królestwa mogły na przykład wejść na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie uczestniczyły w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa.

Przypomnijmy, że Arabia Saudyjska to kraj, w którym przestrzegana jest szczególnie surowa interpretacja islamu. Jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w których kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń. Chodzi na przykład o zakaz wychodzenia z domu bez stroju zasłaniającego twarz i ciało.

Co więcej, jeśli kobiecie nie towarzyszy mężczyzna, ta nie ma prawa podróżować. Kobieta musi mieć też zgodę męskiego opiekuna - ojca, męża, brata lub syna - aby wyjść za mąż, a nawet uzyskać paszport, nie mówiąc o studiowaniu czy nawet poddaniu się medycznym zabiegom.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij