Królowie Nurburgringu – film!

Corvette ZR-1

Amerykańskie samochody do tej pory nie były brane na poważnie w batalii na właściwości jezdne. Owszem, zawsze dysponowały wystarczającą mocą, by na prostej utrzeć nosa niejednemu Ferrari, ale w zakrętach po prostu nie dawały rady.

Corvette ZR-1 i Viper SR10 ACR to dwa przykłady na to, że Amerykanie też potrafią konstruować samochody, które równie mocno lubią proste odcinki drogi, jak i zakręty.

Pierwszy z nich, czyli Corvette ZR-1, to najszybszy samochód, jaki kiedykolwiek opuścił fabrykę General Motors. Pod maską ma nowy, doładowany sprężarką mechaniczną, 6,2-litrowy silnik V8 o mocy 647 koni mechanicznych.

Dzięki niemu, pierwsze 100 km/h auto osiąga w czasie 3,4 s i kończy przyspieszać, gdy wskazówka prędkościomierza mija liczbę 330 km/h!

Viper to zaś samochód, o którym zawsze mówiono, że ma silnik od ciężarówki, co sprawiało, że wiele osób z miejsca przekreślało go, twierdząc, że się nie prowadzi. Prawda jest taka, że między przednimi kołami najnowszego wydania "żmii" pracuje 8,4-litrowa, aluminiowa, a nie żeliwna (jak w ciężarówkach) jednostka napędowa.

Ma 10 cylindrów w układzie widlastym i wytwarza moc 600 koni mechanicznych. Nie mniej ważny jest fakt, że rozkład masy wynosi niemal idealne 49,5 na 50,5%! Odmiana ACR jest lżejsza o 36 kg od zwykłego SRT10, czyli waży "tylko" 1528 kg.

Jej cechy charakterystyczne to m.in. regulowane zawieszenie, wielkie, regulowane skrzydło z tyłu nadwozia, wzmocniony układ hamulcowy oraz półwyczynowe opony (homologowane na zwykłe drogi) - Michelin Pilot Sport Cup.

ACR do 100 km/h przyspiesza poniżej 4 s i osiąga prędkość maksymalną niewiele większą niż 300 km/h. Ale, co widać na filmie, to wystarczające osiągi, by utrzeć nosa ZR-1.

Przypomnijmy, że Viper SRT10 ACR uzyskał na północnej pętli toru Nurburgring czas 7 minut 22 sekundy, podczas gdy Corvette ZR-1 - 7 minut 26 sekund.

Oba auta są więc "królami Nurburgringu" wśród pojazdów seryjnych!

 

REKLAMA