Kto chętniej jeździ MPK?

Logo Ministerstwa Środowiska
Logo Ministerstwa Środowiska

Według co drugiego ankietowanego (52%) są one spowodowane szeroko pojętą działalnością człowieka, a jedynie 3% badanych za jedną z przyczyn narastającego globalnego ocieplenia uważa postęp techniczny.

Z badania wynika, iż zaledwie co dwudziesty respondent rezygnuje z poruszania się własnym pojazdem na rzecz komunikacji miejskiej. Dużo częściej z transportu publicznego korzystają mieszkańcy większych miast. Na wsiach i w małych miasteczkach zaledwie 3% ludzi korzysta z transportu publicznego, podczas gdy w dużych aglomeracjach miejskich odsetek ten sięga nawet 10%. Wynika to jednak nie tyle z większej wśród mieszkańców metropolii troski o środowisko naturalne, co raczej z tego, że duże miasta mają lepiej rozbudowaną i dostosowaną do potrzeb mieszkańców sieć komunikacyjną. Co ciekawe, bardziej skłonni do zamiany swojego samochodu na rzecz transportu publicznego są mężczyźni. Spowodowane jest to zapewne faktem, że kobiety, które zwykle prowadzą gospodarstwa domowe - częściej wykorzystują pojazdy do odwożenia dzieci do przedszkola czy szkoły oraz do robienia większych zakupów dla domu.

Przeprowadzone we wrześniu badanie wykazało, że choć Polacy coraz więcej wiedzą o zmianach klimatu, to jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia w tej kwestii. Okazją do edukacji społeczeństwa na temat globalnego ocieplenia jest m.in. zbliżający się szczyt klimatyczny ONZ (COP 14), który odbędzie się w Poznaniu w dniach 1-12 grudnia br.

Źródło: informacja prasowa

REKLAMA