Ku czci Mazdy MX-5

Zlot Mazdy MX-5
Zlot Mazdy MX-5
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 138 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Japoński roadster, produkowany od 1989 roku, został już wpisany do Księgi Rekordów Guinnesa, jako najlepiej sprzedający się dwumiejscowy samochód sportowy w historii. Do dnia dzisiejszego wyprodukowano ponad 850 000 egzemplarzy tego kultowego modelu.

Spotkanie rozpoczęło się na Placu Bankowym w Warszawie. Przybyło tam 185 Mazd MX-5. Kolumna samochodów pod eskortą policji przejechała przez centrum miasta i udała się w stronę lotniska na Bemowie. Bezpośrednio na płytę lotniska przyjechało zaś kilkanaście samochodów, dzięki czemu łącznie w spotkaniu wzięło udział 200 Mazd MX-5.

O znalezienie dwóch identycznych samochodów było trudno. Klubowicze dumnie prezentowali swoje MX-5, podkreślając własny wkład w jak najlepsze utrzymanie samochodów, nawet tych 20-letnich i staranne przygotowanie ich do startów w wyścigach. Maski najmocniejszych samochodów skrywały nawet turbodoładowane silniki o mocy sięgającej 240 koni mechanicznych.

Deklaracje posiadaczy MX-5 potwierdziły czasy osiągnięte w sprincie na ¼ mili. Samochód  Pawła Michalczuka pokonał konkursowy dystans w doskonałym czasie 13,569 sekundy. Drugi w stawce Krzysztof Kisielewski uzyskał czas 14,571 sekundy. Puchar za trzecie miejsce odebrał Janusz Sochański, który pokonał ¼ mili w 14,684 sekundy.

Kilkudziesięciu zlotowiczów spróbowało swoich sił w Rozecie Wróbla - sprawnościowej próbie premiującej nienaganną technikę jazdy. Najszybszym zawodnikiem był Marcin Juda, który pokonał konkurentów ze znaczną przewagą.

W trakcie spotkania na warszawskim Bemowie przeprowadzono także konkurs na najstarsze i najpiękniejsze auto zlotu oraz samochód o największym przebiegu. Najstarsza okazała się Mazda MX-5 wyprodukowana w 1989 roku i zarejestrowana w 1990 roku. Rekordzistą w kategorii Mazdy MX-5 o największym przebiegu był samochód z licznikiem wskazującym 241 tys. kilometrów.

 

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA