Kubica ostatni raz w bolidzie F1, najlepszy wynik zespołu od lat

Koniec sezonu Formuły 1 to czas podsumowań. Zespół Alfa Romeo F1 Team ORLEN, z Robertem Kubicą w składzie, wykonał świetną pracę i obronił wysoką pozycję w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu. Polak ostatni raz w tym sezonie wsiadł do bolidu Formuły 1.

Alfa Romeo F1 Team Orlen fot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

Zespół Alfa Romeo F1 Team ORLEN obronił na koniec sezonu 2023 wysoką 6. pozycję w klasyfikacji generalnej, co dla ekipy z Hinwil jest najlepszym od dekady wynikiem. Duży wkład w ten rezultat ma wsparcie ze strony PKN ORLEN, który już od sezonu 2020 Formuły 1 jest sponsorem tytularnym zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN. W jego skład od trzech sezonów wchodzi także najlepszy polski kierowca wyścigowy Robert Kubica, zawodnik, który spopularyzował ten sport wśród Polaków i przyciągnął rzesze kibiców na weekendowe transmisje wyścigów Formuły 1.

Alfa Romeo F1 Team Orlenfot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

Robert Kubica wsparciem dla zespołu

Robert Kubica w ciągu całego sezonu, poza startami w Mistrzostwach Świata Wyścigów Długodystansowych FIA WEC w ekipie Prema ORLEN Team, czynnie uczestniczył także w rozwoju bolidu C42, którego egzemplarz pokazowy można było podziwiać podczas specjalnego „bolid tour” zorganizowanego w kilkunastu miastach Polski. Kubica ciężko pracował w symulatorze zespołu Alfa Romeo F1 Team ORLEN w Hinwill, udzielając inżynierom bezcennych wskazówek, a także wziął udział łącznie w czterech oficjalnych treningach, wsiadając za kierownicę bolidu i prezentując jak zawsze najwyższą formę oraz służąc trafnymi spostrzeżeniami.

Alfa Romeo F1 Team Orlenfot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

Także w ostatnim Grand Prix sezonu 2023 w Abu Dhabi Robert wystartował w pierwszym treningu, kręcąc świetny 14. czas sesji i pomagając znaleźć optymalne ustawienia bolidu do walki o utrzymanie miejsca w klasyfikacji generalnej konstruktorów. Po swoim ostatnim w tym roku, a możliwe że ostatnim w ogóle treningu Formuły 1, jako że wciąż nie znamy dalszych planów zarówno samego Roberta, jak i koncernu PKN ORLEN, Kubica powiedział:

„Zawsze jest przyjemnie prowadzić ten bolid, a tym razem jestem także zadowolony z mojej formy, szczególnie że po raz ostatni za kierownicą C42 siedziałem na Węgrzech. Jeszcze tydzień temu jechałem w wyścigu bolidem klasy LMP2 i choć trudno jest zmienić styl jazdy w tak krótkim czasie, przesiadając się do zupełnie innego samochodu, adaptacja poszła zadziwiająco dobrze, szczególnie podczas przejazdów na twardej mieszance opon. Pod koniec pierwszych treningów jest tylko jedno okrążenie na pełnej prędkości, i to jest wyzwanie tego sezonu. Miałem dobre wyczucie samochodu i szybko zorientowałem się, gdzie można poprawić jego osiągi. To był bardzo produktywny dzień, co daje nam wiele pewności przed kolejnymi sesjami tego weekendu.”

Alfa Romeo F1 Team Orlenfot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

Alfa Romeo F1 Team „najlepsza z pozostałych”

W sezonie 2023 zespół wspierany przez PKN ORLEN rozpoczął rywalizację z wysokiego c, zdobywając w pierwszych dziewięciu wyścigach znakomitą większość punktów i prezentując świetną formę. Później przyszły słabsze wyniki, przeplatane usterkami, ale także zwyczajnym zbiegiem niekorzystnych zdarzeń na torze, co dla ekipy Alfa Romeo F1 Team ORLEN oznaczało motywację do jeszcze cięższej pracy. Trud włożony w przygotowanie bolidu i wprowadzenie poprawek zaowocował zdobyczami punktowymi jeszcze w trzech późniejszych wyścigach, co pozwoliło na sam koniec obronić pozycję „best of the rest”, czyli szóste miejsce w klasyfikacji generalnej, za takimi potęgami jak Red Bull, Ferrari, Mercedes, Alpine i McLaren. W tyle zostały z kolei Aston Martin, Haas, Alpha Tauri oraz Williams.

Alfa Romeo F1 Team Orlenfot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

Obronę szóstego miejsca i zdobycie 55 punktów w sezonie 2023 zespół Alfa Romeo F1 Team ORLEN uznaje za duży sukces, bo to najlepszy wynik ekipy od dekady. Szef zespołu Frederic Vasseur podsumował tegoroczne zmagania takimi słowami:

„Dziś nastąpiło zwieńczenie niesamowitej pracy wykonanej przez wszystkich członków zespołu, zarówno tu na torze, jak i w Hinwil. Kończąc sezon na pozycji 6. przekraczamy nasze oczekiwania i cele, jakie stawialiśmy na początku sezonu, więc możemy przyznać, że tegoroczny sezon zakończył się sukcesem. Jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy, ale to zarazem dopiero początek tego, co chcemy na tym sukcesie zbudować w kontekście przyszłego sezonu.”

Kubica i ORLEN – co w 2023 roku?

Na koniec pozostaje pytanie o dalsze decyzje biznesowe koncernu PKN ORLEN i związane z nimi plany wspieranego przez polskiego giganta energetycznego Roberta Kubicy. Czy polska marka i polski kierowca pozostaną w Formule 1 na kolejny sezon, tego dowiemy się już niebawem. Niemal pewne jest jednak, że czeka nas kolejny ciekawy rok z udziałem Orlenu i samego Kubicy, gdziekolwiek obie te marki trafią. Robert wiele wspomina o kontynuacji programu wyścigowego w mistrzostwach długodystansowych, gdzie już drugi rok z rzędu zajął wraz zespołem drugie miejsce w prestiżowym, legendarnym wyścigu Le Mans 24h. Możemy być niemal pewni, że Kubicę i ORLEN zobaczymy na starcie tej 24-godzinnej rywalizacji także w roku 2023.

Alfa Romeo F1 Team Orlenfot. materiały prasowe/Alfa Romeo F1 Team ORLEN
Alfa Romeo F1 Team Orlen

ORLEN to nie tylko F1

Ale PKN ORLEN to nie tylko Formuła 1. Koncern wspiera bowiem także rajdy – niedawno zakończył się sezon WRC, gdzie Kajetan Kajetanowicz do ostatniego rajdu walczył o tytuł mistrza świata WRC2, ostatecznie po raz kolejny już zajmując miejsce na podium, a Miko Marczyk pokazał świetną jazdę w debiucie w kategorii WRC2 Junior, a także wygrywając Rajd Polski. ORLEN to również Rajd Dakar, który rusza już niebawem, a wraz z nim lider ekipy Kuba Przygoński, z apetytem na upragnione zwycięstwo. Długo by wymieniać, ale pewne jest, że dzięki zaangażowaniu PKN ORLEN, czeka nas kolejny rok emocji na najwyższym poziomie.