Formalności, których należy dopełnić, jest całkiem sporo. Auto trzeba przerejestrować, ubezpieczyć i złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Na wszystko jest określony przepisami czas, którego przekroczenie oznacza nie tylko kary finansowe, ale też kłopoty. Lepiej uniknąć jednego i drugiego.
Pierwszy krok – podatek i złożenie deklaracji PCC-3
Podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 procent od wartości samochodu, zwyczajowo płaci nabywca, chociaż obowiązek odprowadzenia go dotyczy również sprzedającego. Nie muszą go płacić tylko osoby, które kupiły samochód o wartości nieprzekraczającej 1 tys. zł, oraz te, które kupiły auto na fakturę. Deklarację można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, wysłać ją pocztą lub złożyć online na stronie podatki.gov. Trzeba to zrobić w ciągu 14 dni od zakupu samochodu.
Krok drugi – zgłoszenie sprzedaży i rejestracja pojazdu
Przerejestrowanie samochodu powinno się odbyć w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Trzeba o tym pamiętać, bo kara za przekroczenie terminu jest wysoka, może wynieść nawet do 1 tysiąca złotych. Jeśli w natłoku zajęć albo z powodu kolejek w wydziale komunikacji nie zdążymy tego załatwić osobiście, zakup samochodu można zgłosić online w starostwie. Takie zgłoszenie chroni przed karą finansową, bo jest traktowane jako dopełnienie obowiązku, ale online nie zarejestrujemy auta. Przepisy przewidują na to 14 dni od daty zakupu, przekroczenie terminu może skończyć się mandatem skarbowym nałożonym przez naczelnika urzędu skarbowego.