Kurs na prawo jazdy bez teorii?

Posłowie szykują nam kolejną rewolucję w zakresie szkolenia kandydatów na kierowców. Tym razem chodzi o możliwość rezygnacji ze szkolenia teoretycznego.

prawo jazdy
prawo jazdy

Pomysł, zaakceptowany już przez posłów pracujących w podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami, sprowadza się w skrócie do tego, że kandydat na kierowcę będzie miał dowolność w wyborze sposobu nauki teorii. Bo, oczywiście, egzamin teoretyczny pozostanie bez zmian. Niezbędną wiedzę teoretyczną adept sztuki prowadzenia pojazdu mechanicznego będzie mógł, jak dotychczas, nabyć podczas kursów w szkołach nauki jazdy. Będzie mógł jednak zdecydować się także na naukę indywidualną. Ośrodkom szkolenia kierowców pozostaną kursy praktyczne oraz kursy pierwszej pomocy, których nauka pozostanie obowiązkowa w dotychczasowej formule.

Pomysł ten jest rozwiązaniem wzorowanym na brytyjskich przepisach, które, jak widać, przypadły do gustu naszym posłom.

Jednak nie wydaje się, aby zrewolucjonizował on znacząco proces zdobywania uprawnień do prowadzenia samochodu. Ostatecznie i tak trzeba zaliczyć egzamin teoretyczny, a tzw. egzamin wewnętrzny z teorii często odbywał się tylko pro forma. Nie wiadomo również, czy takie rozwiązanie obniży wydatnie koszt odbycia szkolenia z nauki jazdy. Ośrodki szkolące kandydatów na kierowców już teraz często balansują na granicy opłacalności, więc znacznych obniżek cen kursów z tego tytułu nie należy się spodziewać.

REKLAMA