REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Łączność 5G w samochodach – co daje?

Szykuje się rewolucja – samochody będą korzystały z łączności 5G. Dzięki temu rozwiną się multimedia, wzrośnie bezpieczeństwo i powstanie wiele nowoczesnych funkcji, które w autach dotychczas nie były dostępne.

Skoda - historia connectivity Materiały prasowe
Skoda - historia connectivity

Firmy telekomunikacyjne wdrażają właśnie tzw. łączność piątej generacji (5G). Nowa sieć ma zapewnić wielokrotnie szybszy bezprzewodowy przesył danych (ponad 1 GB/s) niż w znanej dziś łączności LTE. Pozwoli to nie tylko błyskawicznie pobierać do pamięci systemu multimedialnego samochodu filmy w rozdzielczości 4K, ale umożliwi też stworzenie tzw. internetu rzeczy – nasze auto będzie mogło komunikować się z innymi pojazdami, pieszymi, rowerzystami i z urządzeniami infrastruktury drogowej. Łączność 5G oznacza również znacznie mniejsze opóźnienie w przesyłaniu danych, więc systemy bezpieczeństwa w samochodzie będą reagowały w czasie rzeczywistym na sytuację na drodze – to daje nadzieję na szybki rozwój samochodów autonomicznych. Producenci aut tworzą specjalne oddziały (np. w Skodzie zajmuje się tym DigiLab), aby wykorzystać szybką łączność również do bardziej przyziemnych celów, np. żeby kierowca mógł szybciej znaleźć wolne miejsce parkingowe. Dzięki nowym funkcjom może zmienić się sposób, w jaki korzystamy z samochodu.

Zobacz też: jak działają inteligentne reflektory matrycowe

Zdalne sterowanie smartfonem

Dzisiaj za pomocą smartfona można zdalnie sprawdzić zasięg auta lub zamknąć drzwi, ale wraz z rozwojem systemów wspomagających i łączności z urządzeniami infrastruktury drogowej (np. znajdującymi się na parkingu) pojawi się też kilka nowych rozwiązań. Producenci pracują już nad funkcją automatycznego wyjazdu z parkingu, co oznacza, że po komendzie wydanej smartfonem auto bez kierowcy przyjedzie w wyznaczone miejsce, np. bliżej wyjazdu.

Informacje zawsze pod ręką

W systemach multimedialnych nowoczesnych aut można sprawdzić prognozę pogody i przeczytać wiadomości ze świata (dziś pozwalają na to nawet auta miejskie, np. Skoda Kamiq), można też sprawdzić np. kursy walut i status lotu. Niedługo auto zyska dostęp do większej ilości informacji, np. łącząca się z internetem lodówka wyśle do samochodu powiadomienie o konieczności zrobienia zakupów.

Wyposażenie na godziny

Dziś w formie abonamentu można korzystać z pakietu usług internetowych, ale w przyszłości będzie można też wykupić pojedyncze usługi lub wyposażenie na godziny. Wyruszasz w trasę i potrzebujesz np. aktywnego tempomatu? W taką funkcję auta będą wyposażane seryjnie, ale będzie można z niej korzystać tylko wtedy, kiedy rzeczywiście okaże się potrzebna. Oczywiście za opłatą.

Karta kredytowa zapisana w aucie

Samochody coraz ściślej współpracują ze smartfonami, wkrótce będą np. dopasowywały ustawienia (np. fotela i oświetlenia) do kierowcy, gdy ten połączy smartfon z autem. W trakcie testów jest też rozwiązanie pozwalające bezprzewodowo płacić „samochodem”, np. za paliwo, autostrady i parking, bo auto będzie połączone z elektronicznym portfelem smartfona (Apple Pay i Google Pay). Dla potwierdzenia płatności i bezpieczeństwa transakcji kamera w samochodzie zeskanuje twarz kierowcy.

Dzielenie się samochodem

Połączenie samochodu z siecią pozwoli na wysyłanie znajomym wirtualnego klucza – otrzymają oni kody dostępu i będą mogli smartfonem uruchomić nasze auto. Producenci idą jednak dalej i twierdzą, że samochód może stać się częścią carsharingu (za opłatą będziemy je wynajmować innym kierowcom) i carpoolingu (zarobimy, zabierając ze sobą pasażera). Kierowca będzie mógł zaakceptować takie „oferty” na ekranie systemu lub smartfona.

Zarządzanie ruchem drogowym

Nawigacja informuje o korkach dzięki łączności z internetem, ale w przyszłości będzie otrzymywała dane z innych aut i urządzeń infrastruktury drogowej, więc będą one bardziej aktualne. Wiadomo również, że trwają prace nad usprawnieniem systemów zarządzających ruchem na skrzyżowaniach – odpowiedzialny za to system w przyszłości będzie łączył się z pojazdami i tak sterował sygnalizacją świetlną, żeby rozładować korki.

Co działa już dzisiaj?

Sieć 5G przyspieszy transfer danych i pracę nad rozwojem nowoczesnych usług online, jednak wiele tego rodzaju funkcji jest dostępnych już dzisiaj. Żeby z nich korzystać, trzeba mieć oczywiście samochód z systemem multimedialnym, który może łączyć się z siecią. Przykładowo taka funkcja jest dostępna we wszystkich modelach Skody (poza Fabią, bo rozwiązanie to będzie oferowane dopiero w modelu kolejnej generacji). Po połączeniu się z internetem system multimedialny daje możliwość m.in. śledzenia najnowszych wiadomości (można wybrać niemal dowolne źródło), pozwala znaleźć najtańszą stację paliw w mieście oraz parking w okolicy, pobrać aktualizację map nawigacji, sprawdzić prognozę pogody lub znaleźć najciekawsze zabytki w mieście, przez które przejeżdżamy (wraz z ich opisem i praktycznymi informacjami).

Rozszerzeniem możliwości systemu multimedialnego może być smartfon z zainstalowaną aplikacją Skoda Connect. Jeżeli samochód jest połączony z siecią, można zdalnie sprawdzić, czy wyłączyliśmy światła, zamknęliśmy szyby, jaki jest przebieg auta, jego zasięg oraz stan techniczny. Najbardziej zaawansowana funkcja to zdalne otwieranie i zamykanie samochodu, co dzięki łączności z internetem można zrobić z każdego miejsca na świecie.

Zobacz też: co zmienia w samochodzie funkcja wyboru trybu jazdy

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA