Łada atakuje: X-Ray i Vesta Cross

Jeden z nich jest zapowiadającym nowy model konceptem, a drugi jest gotowym do produkcji autem. Łada X-Ray i Vesta Cross wizytówką rosyjskiej motoryzacji. 

Ci, którzy rosyjską motoryzację kojarzą jedynie z Ładą Nivą muszą szybko zaktualizować swoje wiadomości w tym temacie. Może powiedzieć, że Rosja staje się motoryzacyjnym imperium to zdecydowanie za dużo, ale widać na tym polu rozwój, którego owocami są dwa modele: X-Ray i Vesta Cross.

REKLAMA

Ten pierwszy jest gotowym do produkcji crossoverem, którego wygląd wnętrza Rosjanie zdradzili już jakiś czas temu. Zdjęcia prezentujące X-Ray’a nie są jeszcze oficjalnymi opublikowanymi przez Ładę, lecz szpiegowskimi zrobionymi prawdopodobnie kilka dni przed premierą. Można śmiać się z designu X-Ray’a, szczególnie z dziwnych, nienaturalnie wymodelowanych nadkoli, ale musimy przyznać, że już jego przód wygląda znacznie lepiej. Jego stylistyka jest spójna, a linie i kształty sensownie łączą się ze sobą. Mamy jednak wrażenie, że styliści Łady nieco zapatrzyli się na wygląd nowych modeli Mitsubishi.

Co ciekawe, Łada X-Ray bazuje na Dacii Sandero Stepway, to też spodziewamy się, że do jej napędu posłużą wolnossące jednostki benzynowe o mocy do 122 KM. Standardowo rosyjski crossover będzie przenosił swoją moc na przednie koła za pośrednictwem 5-stopniowej, manualnej skrzyni biegów. Za dopłatą być może pojawi się opcjonalna przekładnia automatyczna oraz napęd 4x4 zapożyczony z Dacii Duster.

Znacznie lepiej pod względem stylistyki wypada koncepcyjny model Vesta Cross, którego nadejście zwiastowano już w zeszłym tygodniu. Mało tego, na zdjęciach plenerowych koncept wygląda po prostu bardzo dobrze! Gdyby auto w takiej formie przetrwało do wersji produkcyjnej, byłoby to miłym zaskoczeniem. Warto zwrócić uwagę, że Vesta Cross ma podobnie co X-Ray wyprofilowane nadkola. Jednak w odróżnieniu do X-Ray’a, konceptowi przypominającemu podwyższone kombi dodają one atrakcyjności. 

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA