Ładowanie aut elektrycznych na stacjach Orlen

Elektryczna rewolucja w motoryzacji to już fakt, a samochodów elektrycznych przybywa. Podobnie jak miejsc, w których można je ładować. Na przykład Grupa Orlen już teraz oferuje przeszło 400 stacji ładowania, a liczba ta stale rośnie.

Ładowanie na Orlenie fot. materiały prasowe
Ładowanie na Orlenie

Samochody elektryczne przestają być egzotycznym widokiem na naszych drogach, a z miesiąca na miesiąc liczba pojazdów z charakterystycznymi zielonymi tablicami rejestracyjnymi rośnie w szybkim tempie. PKN Orlen, widząc przyszłość w napędach alternatywnych, oferuje już dziś przeszło 400 stacji ładowania samochodów, ulokowanych w dogodnych miejscach, w tym na stacjach paliw. To ogromne ułatwienie dla użytkowników pojazdów zasilanych energią z akumulatorów.

Grupa Orlen, dzięki przejęciu Energi i budowie ładowarek na swoich stacjach benzynowych, jest już dziś największym operatorem stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Tych punktów będzie stale przybywać, ponieważ Orlen realizuje projekt rozbudowy infrastruktury i rozwija narzędzia do sprawnego z niej korzystania. Samochody ładować można na Orlenie na kilka sposobów – z wykorzystaniem powszechnie stosowanych złączy oraz mocy nawet 100 kW, a do obsługi procesu ładowania wystarcza prosta i intuicyjna w obsłudze aplikacja ORLEN Charge.

 

Ładowanie aut elektrycznych na stacjach Orlen

W Polsce funkcjonuje już obecnie ponad 400 stacji ładowania z logo Orlen, zlokalizowanych wzdłuż najważniejszych tras komunikacyjnych oraz w miastach i mniejszych miejscowościach. Ładowarki zainstalowane na stacjach Grupy Orlen wyposażone są w złącza prądu stałego DC, takie jak CHAdeMO i CCS, a także dla prądu zmiennego AC złącze Typ 2, obsługujące wszystkie typy samochodów elektrycznych, ale także hybrydowych plug-in, dostępnych na świecie. Obecnie w sieci Orlen kierowcy pojazdów elektrycznych mogą korzystać z trzech modeli ładowarek – Ekoenergetyka, ABB oraz Efacec, a moc ładowania to od 50 kW do nawet 100 kW dla prądu stałego i do 43 kW dla prądu zmiennego.

Jak naładować swój samochód na stacji ORLEN?

Samochód elektryczny naładować można na stacjach ładowania Orlen w bardzo prosty i intuicyjny sposób, podobny do tankowania paliwa w konwencjonalnym samochodzie. W kilku prostych krokach – co trzeba zrobić, żeby naładować auto elektryczne na Orlenie:

  • zainstaluj aplikację mobilną ORLEN Charge na swoim telefonie (bezpłatnie w App Store i Google Play)
  • zarejestruj się w aplikacji poprzez intuicyjny proces, trwający zaledwie kilkadziesiąt sekund
  • zaloguj się do aplikacji
  • znajdź wybraną stację ładowania na mapie w aplikacji
  • podłącz swój samochód do stacji ładowania
  • wybierz właściwe gniazdo w aplikacji i kliknij przycisk „Ładuj”
  • wprowadź dane karty płatniczej – to konieczne, by autoryzować środki
  • żeby zakończyć ładowanie, kliknij w aplikacji przycisk „Zatrzymaj”, a stacja ładowania zwolni blokadę wtyczki

Cały proces ładowania jest prosty i intuicyjny, a korzyścią z położenia stanowisk w obrębie stacji Orlen jest to, że w czasie uzupełniania energii w akumulatorze samochodu można skorzystać z oferty sklepowej i gastronomicznej, odpoczywając w podróży. Dodatkowo, aplikacja ORLEN Charge umożliwia śledzenie na bieżąco statusu sesji ładowania, podając czas jej trwania, a także informacje, które dotyczą pobranej energii elektrycznej czy aktualnej mocy.

Jak znaleźć stację ładowania ORLEN?

Odszukanie najbliższej stacji ładowania jest bardzo proste i wystarczy do tego przeglądarka internetowa na komputerze czy smartfonie lub aplikacja ORLEN Charge.

Stacje znaleźć można poprzez stronę internetową orlen.pl, w zakładce „Dla ciebie”, a dalej pod linkiem „Mapa stacji”. Tam z kolei strona pozwala wyszukać stację oferującą usługi ładowania aut elektrycznych, w tym taką, która jest najbliżej naszego aktualnego położenia, albo też zaplanować trasę, wzdłuż której system wyświetla dostępne stacje.

Ładowanie na Orleniefot. materiały prasowe
Ładowanie na Orlenie

Jeszcze prostsze jest wyszukiwanie za pomocą aplikacji ORLEN Charge, gdzie w zakładce „Mapa” odszukać możemy punkty w całej Polsce, nie tylko te na stacjach paliw Orlen, ale na przykład te należące do firmy Energa. Co więcej, w aplikacji łatwo sprawdzić można, jaką moc ładowania oferuje konkretny punkt i czy jest w danej chwili dostępny, dzięki czemu nie stracimy cennego czasu. W aplikacji sprawdzić można historię swoich sesji ładowania oraz dostępne w pobliżu stacji udogodnienia.

Ile kosztuje ładowanie samochodu na stacjach ORLEN?

Przy korzystaniu ze złącza AC, czyli tak zwanego półszybkiego ładowania, stawka za 1 kWh wynosi obecnie 1,22 zł. Korzystanie z szybkiego złącza prądu stałego DC o mocy do 50 kW to koszt 1,70 zł za kilowatogodzinę. Natomiast wykorzystanie mocy ponad 50 kW wycenione jest na 2,04 zł za kilowatogodzinę.

Dla ułatwienia korzystania ze stacji ładowania i uniknięcia przypadków blokowania punktów przez kierowców pozostawiających swoje samochody na dłużej, niż to konieczne, wprowadzono opłatę za postój powyżej określonego czasu. Wynosi ona zawsze 0,34 zł za minutę. Stawka ta naliczana jest po 45 minutach od rozpoczęcia ładowania dla złączy typu DC o mocy 50/100/150 kW lub po 60 minutach dla złączy typu AC (na stacjach typu DC) oraz po 300 minutach dla złączy typu AC (na stacjach typu AC).

Ładowanie na Orleniefot. materiały prasowe
Ładowanie na Orlenie

Czy na stacjach ładowania ORLEN można ładować dwa pojazdy jednocześnie?

Tak, na wszystkich stacjach Orlen możliwe jest ładowanie jednocześnie dwóch lub nawet trzech samochodów. Każdy z punktów oferuje możliwość podłączenia jednego samochodu złączem DC (CHAdeMO lub CCS) i jednego po złączu AC (Typ 2). W przypadku ładowania z mocą 100 kW istnieje możliwość podłączenia nawet trzech pojazdów jednocześnie (dwóch po złączu DC i jednego po złączu AC).

Całodobowa pomoc w potrzebie

Orlen doskonale zdaje sobie sprawę, że ładowanie samochodu odbywa się nie tylko w dni powszednie, ale także w weekend, do tego w środku nocy. Dlatego zarówno stacje ładowania, jak i infolinia czynne są całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, by w razie problemów konsultanci pomogli znaleźć ich rozwiązanie. Do kontaktu wystarczy formularz na stronie opinie.orlen.pl lub telefon pod numerem 801 167 536.

REKLAMA