Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae: łabędzi śpiew

Lamborghini pokazało właśnie ostatni specjalny wariant produkowanego już od 10 lat Aventadora. Nazywa się LP780-4 Ultimae, co znaczy, że jest mocny i że po nim nie będzie kolejnego.

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae fot. materiały prasowe
Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae

Najmocniejszy w gamie, mocniejszy nawet od Aventadora SVJ i jednocześnie lżejszy od Aventadora S, oferując taki sam stosunek mocy do masy jak wspomniany SVJ. Oto przed państwem Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae. Ostatni swojego imienia, wyjątkowy i dostępny w dwóch wersjach – zamkniętej i z otwieranym dachem. Będzie oczywiście limitowany – do 350 egzemplarzy w wersji coupe i 250 w wariancie roadster.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae – silnik

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimaefot. materiały prasowe
Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae

Aventador LP780-4 Ultimae napędzany jest znanym dobrze silnikiem V12 o pojemności 6,5 litra. Wolnossąca jednostka wyciska, zgodnie z nazwą modelu, 780 KM mocy maksymalnej przy 8500 obr./min. Do tego moment obrotowy sięga 720 Nm przy 6750 obr./min. Przy masie wynoszącej 1550 kg (o 25 kg mniej niż w Aventadorze S) pozwala to na niesamowite osiągi.

Lżejszy z dwóch wariantów model coupe na sprint do setki potrzebuje zaledwie 2,8 sekundy, a 200 km/h na liczniku pojawia się po 8,7 sekundy. Maksymalna prędkość? Solidne 355 km/h.

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae – styl

Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimaefot. materiały prasowe
Lamborghini Aventador LP780-4 Ultimae

Opisywany Aventador łączy w sobie styl wersji S z osiągami i właściwościami jezdnymi SVJ. Mamy tu napęd na cztery koła i skrętne koła tylnej osi. Jest rzucający się w oczy tylny spoiler oferujący trzy ustawienia, różniące się poziomem docisku, w zależności od tego, czy chcemy jechać szybko na prostej, czy może „polatać” w zakrętach.

Auto dostępne jest w 18 standardowych kolorach nadwozia, ale w ramach programu Ad Personam wybór obejmuje przeszło 300 odcieni, wedle życzenia klienta. Koła mają średnicę 20 i 21 cali, a naciągnięto na nie wyczynowe opony Pirelli P Zero Corsa. Zza kutych felg wyglądają potężne zaciski hamulców, także dostępne w wielu kolorach. W kabinie z kolei, przypominającej tę z Aventadora S, cechą szczególna jest tabliczka z numerem seryjnym.

Oficjalna prezentacja Aventadora Ultimae odbędzie się podczas Goodwood Festival od Speed, zaplanowanego w tym roku na 8-11 lipca.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA