REKLAMA

Lamborghini Aventador SVJ Roadster (Genewa 2019)

Lamborghini Aventador SVJ zadebiutował w 2018 roku w Kalifornii. Teraz czas na wersję Roadster.

Lamborghini Aventador SVJ Roadster (Genewa 2019) Auto Motor i Sport
Lamborghini Aventador SVJ Roadster (Genewa 2019)

Wiosna nadchodzi. W Genewie obrodziło supersamochodami w wersjach bez dachu. Lamborghini prezentuje w Genewie aż dwa takie nowe modele. Obok Lamborghini Huracana Evo Spyder dumnie pręży swoje muskuły Lamborghini Aventador SVJ Roadster.

Do napędzania samochodu służy najmocniejszy silnik V12, jakiego kiedykolwiek używało Lamborghini. W tym modelu dwanaście cylindrów o łącznej pojemności 6,5 litra ciężko pracuje, wyciskając maksymalną moc sięgającą aż 770 koni mechanicznych. Równie imponujący jest maksymalny moment obrotowy, który wynosi 720 niutonometrów.

Te parametry przekładają się na ponadprzeciętne osiągi samochodu. Z pomocą napędu na wszystkie koła i szybkiej, siedmiostopniowej skrzyni biegów ISR, na sprint od 0 do 100 km/h Lamborghini Aventador SVJ Roadster potrzebuje zaledwie 2,9 sekundy (o 0,1 s wolniej niż wersja z dachem), z kolei pierwsze 200 km/h na liczniku pojawia się po 8,8 sekundy (o 0,2 s wolniej niż w coupe).

REKLAMA

Ile wynosi maksymalna prędkość? To aż 350 km/h, które w Europie legalnie osiągnąć można jedynie na niektórych odcinkach niemieckich autostrad lub gdzieś na zamkniętych odcinkach dróg. Co istotne, zatrzymanie Aventadora SVJ Roadster od prędkości 100 km/h do zera wymaga przyczepnego odcinka o długości 30 metrów. Tutaj dodamy jeszcze, że Roadster jest cięższy od coupe o zaledwie 50 kilogramów.

Producent zdradził podczas genewskiej prezentacji, że Aventador SVJ Roadster ma dach z włókna węglowego, wykonany z dwóch paneli o masie 6 kg każdy. Obie części mogą zostać błyskawicznie zdjęte i schowane pod przednią klapą.

Seria produkcyjna została ograniczona do 800 egzemplarzy. W Europie jeden Aventador SVJ Roadster kosztuje od 387 tys. euro.

Zobacz także: gorące premiery Genewa Motor Show 2019

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA