REKLAMA

Lamborghini Aventador SVJ – najmocniejsze V12

Po wielu miesiącach oczekiwania, wypełnionego szpiegowskimi zdjęciami, przeciekami i spekulacjami, wreszcie nadszedł dzień prezentacji 770-konnego Lamborghini Aventadora SVJ.

Lamborghini Aventador SVJ
Lamborghini Aventador SVJ

Lamborghini Aventador SVJ został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas motoryzacyjnego święta w Pebble Beach w Kalifornii. Model SVJ (skrót od Super Veloce Jota) to bardziej rasowa wersja modelu SV.

Aventador SVJ jest bogatszy o aktywne spojlery i rozbudowaną aerodynamikę, a także mocniejszy silnik. W Pebble Beach Lamborghini pokazało równolegle odmianę SVJ 63, która oddaje hołd momentowi powstania włoskiej marki, datowanego na maj 1963 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Lamborghini Aventador SVJ fot. materiały prasowe
Lamborghini Aventador SVJ

Do napędzania samochodu służy najmocniejszy silnik V12, jakiego kiedykolwiek używało Lamborghini. W tym modelu dwanaście cylindrów o łącznej pojemności 6,5 litra ciężko pracuje, wyciskając maksymalną moc sięgającą aż 770 koni mechanicznych. Równie imponujący jest maksymalny moment obrotowy, który wynosi 720 niutonometrów.

Te parametry przekładają się na ponadprzeciętne osiągi samochodu. Na sprint od 0 do 100 km/h Lamborghini Aventador SVJ potrzebuje zaledwie 2,8 sekundy, z kolei pierwsze 200 km/h na liczniku pojawia się po 8,6 sekundy.

REKLAMA

Lamborghini Aventador SVJ
Lamborghini Aventador SVJ

Ile wynosi maksymalna prędkość? To aż 350 km/h, które w Europie legalnie osiągnąć można jedynie na niektórych odcinkach niemieckich autostrad lub gdzieś na zamkniętych odcinkach dróg. Co istotne, zatrzymanie Aventadora SVJ od prędkości 100 km/h do zera wymaga przyczepnego odcinka o długości 30 metrów.

Przypomnę jeszcze w tym miejscu, że całkiem niedawno Lamborghini potwierdziło, że nowy model Aventador SVJ pobił rekord przejazdu Północnej Pętli toru Nurburgring dla samochodów produkcyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Lamborghini Aventador SVJ
Lamborghini Aventador SVJ

Aventador SVJ, z fabrycznym kierowcą Marco Mapellim, przejechał pełne kółko legendarnego roku w czasie 6:44.97, zostawiając w tyle Porsche 911 GT2 RS, od którego był szybszy o 2,27 sekundy. Z kolei od modelu Aventador SV wersja SVJ okazała się lepsza na szybkim kółku aż o niemal 15 sekund.

Cena samochodu w USA zaczyna się – w przeliczeniu – od poziomu 1,9 miliona złotych, a pierwsze dostawy do klientów planowane są na początek 2019 roku. Powstanie zaledwie 963 egzemplarzy, z czego 63 sztuki to specjalna edycja SVJ 63.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA