Lamborghini Aventador - następca także z silnikiem V12

Bycie konsekwentnym w dzisiejszych czas to trudna sztuka. Są jednak tacy, którym udaje się zachować swoje ideały. Tak jak Lamborghini, które w następcy Aventadora będzie nadal montować wolnossący silnik V12.

Lamborghini Aventador S
Lamborghini Aventador S

Kilka tygodni temu producent aut z Sant'Agata przedstawił zmodyfikowaną wersję swojego flagowego modelu o nazwie Aventador S. Super auto dostało przede wszystkim mocniejszy, dwunastocylindrowy silnik. Podczas prezentacji samochodu w weekend szef marki, Stefano Domenicali zdradził dziennikarzom serwisu CarAdvice kilka faktów o następcy super auta. "Nasza pozycja w koncernie VW różni się nieco od innych marek i wolnossący silnik V12 jest częścią tej różnicy. Oczywiście, że spoglądamy już w kierunku noweg modelu, ale Aventador czy inny samochód na tym poziomie pozostanie bardzo, bardzo specyficznym autem" - skomentował Stefano Domenicali.

REKLAMA

"To jest bardzo odmienne, gdyż pozostaje naszym punktem odniesienia do bycia Lamborghini. Nasza pozycja w grupie (koncernie VW przyp. redakcji) musi się różnic od innych i na przykład im bardziej idziemy w kierunku elektryfikacji, tym więcej aut będzie takich samych" - dodał Domenicali.

"Myślę, że V12 wciąż jest żywy i należy go rozwijać, ponieważ jest ważną częścią naszej tradycji i dziedzictwa. Przyszłość silnika V12 jest wciąż istotna. Chcemy się wyróżniać, nie chcemy podążać drogami wytycznymi przez innych. W tym jesteśmy purystami. Priorytetem jest dla nas zachowanie formy wolnossącego silnika." - zaznaczył prezes Lamborghini.

Mimo że następca Aventadora, który przejmie od niego status auta flagowego, będzie napędzany silnikiem V12, to w gamie pojawi się model z silnikiem turbodoładowanym. Mówi się, że nadchodzący SUV Lamborghini, czyli model Urus będzie zasilany przez jednostkę napędową zmodyfikowaną przez Porsche. Chodzi o motor 4.0 V8 biturbo, który można spotkać w Panamerze Turbo, gdzie silnik ma moc 550 KM. Szef działu R&D, Maurizio Reggiani zdradził, że w Urusie jednostka napędowa bęzie najmocniejsza w swojej klasie. To może sugerować, że włoski SUV będzie miał nawet 600 KM.

Kiedy zobaczymy następce Aventadora? Auto trafiło do produkcji w 2011 r, a zmodyfikowana wersja "S" debiutowała pod koniec 2016. To daje 5 lat obecności na rynku. Poprzednik, Lamborghini Murcielago na rynku był obecny przez 9 lat (2001-2010). Gdy to wszystko weźmiemy pod uwagę, to auto które zastąpi Aventadora S pojawi się na rynku nie wcześniej niż w 2022 roku.

Zobacz także:
REKLAMA