Lamborghini Centenario - prezent na jubileusz

Lamborghini Centenario bazuje na Aventadorze SV, jednak jubileuszowy model jest od swego pierwowzoru nie tylko mocniejszy, ale i lżejszy. Powstanie tylko 40 egzemplarzy Centenario.

Lamborghini Centenario

Założyciel marki Lamborghini Automobili, czyli Ferruccio Elio Arturo Lamborghini urodził się 28 kwietnia 1916 roku i z tej okazji firma postanowiła stworzyć samochód, który uczci 100. rocznicę urodzin założyciela. Samochód ma nadwozie praktycznie w całości wykonane z włókna węglowego. Mało tego, felgi również zostały wykonane z tego materiału oraz z aluminium. Auto ma ciekawą stylistykę - zderzak z dużym spojlerem z przodu, trzy końcówki wydechu wmontowane w pokaźnych rozmiarów dyfuzor, to elementy mocno rzucające się w oczy.

Zastosowanie nadwozia z włókna węglowego pozwoliło osiągnąć świetny wynik, jeśli chodzi o masę auta - 1520 kg. Centenario został wyposażony w skrętne koła tylnej osi, wysuwany tylny spojler, 10,1-calowy ekran dotykowy w kabinie oraz system monitorujący parametry samochodu podczas jazdy na torze. W aucie zamontowano również dwie kamery, które mogą nagrywać nasze popisy za kierownicą.

Lamborghini Centenario ma centralnie umieszczony silnik V12 o pojemności 6,5 l. Jednostka generuje 770 KM, co przy stosunku 1,97 kg na 1 KM daje sprint do 100 km/h w czasie 2,8 sekundy. To taki sam wynik, jak w przypadku o wiele mocniejszego Koenigsegga Regery. Prędkość maksymalna Lamborghini Centenario to ponad 350 km/h.

Włoska marka z Sant'Agata wyprodukuje tylko 40 egzemplarzy Centenario. Połowę z nich stanowić będą wersje coupe, zaś drugą połowę te z otwartym dachem. Niestety wszystkie zostały już wyprzedane, a cena jednej sztuki to 1,75 mln euro plus podatki.

REKLAMA