Niemal ćwierć wieku temu Lamborghini zakończyło produkcję swojego pierwszego SUV-a o nazwie LM002. Teraz Włosi przewietrzyli swój zabytek, podgrzewając atmosferę przed premierą modelu Urus.
MS2017-10-11
Lamborghini LM002
Nazywany potocznie "Rambo Lambo" Lamborghini LM002 był pierwotnie stworzony na potrzeby wojskowe. W latach 1986-1993 powstało zaledwie 301 egzemplarzy, a każdy z nich jest obecnie cenionym eksponatem.
REKLAMA
Co skłoniło Lamborghini do produkcji samochodu terenowego? Chodziło o kontrakt dla wojska. Początkowo zbudowany został model Cheetah, z montowanym z tyłu silnikiem V8 Chryslera. Ten egzemplarz uległ jednak zniszczeniu podczas testów.
REKLAMA
REKLAMA
fot. materiały prasowe
Lamborghini LM002
Druga próba to model LM001 - akronim od słów Lamborghini Militari. Tu również pracował silnik V8, tyle że produkcji AMC. Problemem był jednak ciężki silnik, który umiejscowiono z tyłu, co sprawiało problemy podczas jazdy w trudnym terenie.
Receptą był właśnie model LM002, w którym silnik trafił na przód. Co więcej, nie było to już "marne" V8, a potężne V12 rodem z Lamborghini Countach. Wyobrażacie to sobie?
Prezentowany na zdjęciach egzemplarz to model cywilny, z ultraluksusowym wnętrzem obitym wysokiej jakości skórą, dobrej klasy sprzętem audio i wieloma innymi udogodnieniami, nieprzydatnymi w terenie, ale robiącymi na wszystkich piorunujące wrażenie.
REKLAMA
REKLAMA
fot. materiały prasowe
Lamborghini LM002
Na koniec parę słów o silniku i osiągach. Jednostka V12 ma 5,2 litra pojemności i generuje moc 450 KM przy 6800 obr./min. Moment obrotowy sięga natomiast 501 Nm przy 4500 obr./min.
Mimo masy sięgającej 2,7 tony, potwór ten przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 7,8 sekundy, rozpędzając się maksymalnie do prędkości 195 km/h.
Ciekawostką jest aż 290-litrowy zbiornik paliwa, którego pojemność przestaje dziwić w momencie, kiedy uświadomimy sobie, że średnie spalanie przekraczało 30 l/100 km.
REKLAMA
REKLAMA
Lamborghini LM002
Co prawda czas takich potworów przemija, ale niektórzy producenci wciąż odnajdują w sobie pokłady szaleństwa, pokazując takie projekty, jak choćby Mercedes G 500 4x4². Z niecierpliwością czekamy teraz na premierę Lamborghini Urusa, zaplanowaną na początek grudnia.
Dla Toyoty nowoczesne układy napędowe to nie tylko hybrydy czy auta elektryczne. Już w 2015 r. na rynku pojawił się Mirai – model zasilany energią elektryczną wytwarzaną przez wodorowe ogniwo paliwowe. Teraz pojawia się jego druga generacja.
Jako nowy model, Outback był niedoceniany. Niewyszukana stylizacja, mało atrakcyjne wnętrze oraz wysoka cena zniechęcały do zakupu tego samochodu. A ma on sporo zalet.
Długo wyczekiwany Mercedes EQS ujrzał światło dzienne podczas prezentacji online. Auto urzeka designem, parametrami napędu i nowoczesnymi technologiami.
Euro NCAP przebadało cztery modele – elektryczne Skodę Enyaq i VW ID.4 oraz budżetowe Dacie Sandero Stepway i Logan. Nie wszystko poszło po myśli producentów.
Bentley Continental GT Speed Convertible debiutuje niedługo po premierze wersji z zamkniętym dachem. Auto korzysta z wielu rozwiązań poprawiających prowadzenie.
Hyundai Motorstudio Busan zainaugurowało swoją działalność w Korei Południowej. Jednym z eksponatów jest współczesna interpretacja Hyundaia Pony z 1975 roku.
Audi Q4 e-tron oraz Q4 Sportback e-tron ujrzały światło dzienne. Dwa zgrabnie stylizowane SUV-y różni design tylnej części, a łączy wszystko inne. Oto, co wiemy o nowym Audi Q4.
REKLAMA
Ups... widzimy, że masz AdBlocka.
Nasz serwis jest dostępny całkowicie bezpłatnie, ale żeby taki mógł pozostać, musimy wyświetlać na nim reklamy. Jeśli cenisz naszą pracę, dodaj tę stronę do wyjątków. Nie musisz wchodzić w ustawienia przeglądarki. Wystarczy kliknąć poniżej.
Komentarze