Lamborghini Miura P400 SV - prototyp odrestaurowany

Włoski producent super sportowych aut odrestaurował prototyp kultowej Miury, która obchodziła 50. urodziny. I chwali się tym na filmie. 

Lambo Miura
Prototyp Lamborghini Miura P400 SV

Wyzwanie odrestaurowania prototypu Miury P400 SV podjął warsztat Polo Sotorico. To firma, która pod skrzydłami Lamborghini przywraca do świetności klasyczne samochody z Sant'Agata. Przed produkcyjny egzemplarz wystawiany był w 1971 roku na salonie genewskim.

REKLAMA

Z pewnością Lamborghini Miurę można zapisać do grupy legend XX wieku. Z powstaniem modelu związanych jest wiele legend, jak choćby ta, która mówi, że Enzo Ferrari po premierze Miury pośpiesznie opuszczał hale targów genewskich.

Miura to dziecko trzech znakomitych inżynierów - Giana Paolo Dallary, Paolo Stanzani'ego oraz Boba Wallace. Po raz pierwszy samochód został pokazana światu w 1966 r. w Genewie, a wersja P400 SV zadebiutował w 1971 r, także na salonie samochodowym w Szwajcarii. Miura miała wolnossący silnik 4.0 V12, który zamontowany był centralnie. W wersji SV moc była wyższa o 15 KM od zwykłego wariantu - 385 KM.

 

W stosunku do zwykłej Miury, w SV oprócz zastosowania większych gaźników w silniku inżynierowie zamontowali większe hamulce i szersze opony. Powstało jedynie 150 egzemplarzy Miury P400 SV.

Odrestaurowany egzemplarz ma numer podwozia 4846 i jest to Miura P400S podkręcona do specyfikacji SV. Polo Storico pieczołowicie wykonało swoją pracę, co widać na filmie.

Specjaliści postanowili odnowić oryginalne części, a nie korzystać z późniejszych podzespołów. Tym samym auto po odrestaurowaniu wygląda tak, jak 46 lat temu w Genewie.

REKLAMA