Lamborghini Sesto Elemento Concept – w pełnej krasie

Lamborghini Sesto Elemento Concept
Lamborghini Sesto Elemento Concept

Po prezentacji sześciu fragmentów Lamborghini pokazało koncepcyjne Sesto Elemento w pełnej krasie. Potwierdzono oficjalnie, że wykonany głównie z włókna węglowego pojazd waży jedynie 999 kg. Jest więc o ponad 340 kg lżejszy od najlżejszego aktualnie oferowanego modelu marki - Gallardo LP 570-4 Superleggera. Ma ten sam silnik co wspomniane Superleggera - 5,2-litrowe V10 o mocy 570 KM. Oznacza to, że na każdego konia mechanicznego przypada jedynie 1,75 kg masy auta. Dzięki pracy włoskich inżynierów auto przyspiesza do 100 km/h w niesamowitym czasie 2,5 sekundy i jest w stanie rozpędzić się do ponad 300 km/h.

Lamborghini chwali się, że jest światowym liderem w dziedzinie wykorzystania włókna węglowego do budowy pojazdów. Z tego materiału wykonano podwozie auta w formie monocoque, wzmocnienia, karoserię, a nawet elementy zawieszenia czy felgi.

Włókno węglowe jest wszędzie - zobaczymy je również w kabinie, w której poza obiciami foteli nie znajdziemy żadnej tapicerki. Co więcej, nawet fotele są jedyne w swoim rodzaju - miękkie elementy tapicerki przyszyto do stelaży foteli, które są wkomponowane bezpośrednio w monocoque auta. Ciężko stwierdzić, czy można je w takim razie w jakikolwiek sposób regulować dla wygody kierowcy i pasażera.

Producent nie poinformował, czy planuje wprowadzenie do seryjnej produkcji modelu opartego o ten pojazd koncepcyjny. Nie zaprzecza jednak, że większość z wykorzystanych w nim rozwiązań trafi do kolejnych modeli wprowadzanych do sprzedaży w kolejnych latach.

REKLAMA

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA