Lamborghini Sian (Frankfurt 2019)

Lamborghini Sian debiutuje w wielkim stylu na salonie samochodowym we Frankfurcie. Moc 819 KM sprawia, że to najmocniejsze Lambo w historii marki.

Lamborghini Sian (Frankfurt 2019) auto motor i sport
Lamborghini Sian (Frankfurt 2019)

Pokazane właśnie na salonie samochodowym we Frankfurcie Lamborghini Sian jest supersamochodem, który dołącza do grona supersportowych hybryd. Włoski producent odkrył wszystkie karty podczas oficjalnej premiery na frankfurckich targach.

Lamborghini Sian, bo tak nazywa się nowe superauto, swoją nazwę wzięło od słowa oznaczającego w bolońskim dialekcie błyskawicę. I rzeczywiście, jego wygląd elektryzuje i przykuwa spojrzenia tu, na stoisku Lamborghini.

Sian jest z zewnątrz nie do pomylenia z autem żadnej innej marki. Z kolei do jego napędu użyto po raz pierwszy bardzo współczesnego rozwiązania, z wykorzystaniem technologii mild-hybrid, czyli silnika elektrycznego wspomagającego napęd klasyczny.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zobacz wszystkie premiery

REKLAMA

Lamborghini Sian (Frankfurt 2019) auto motor i sport
Lamborghini Sian (Frankfurt 2019)

Lamborghini Sian – silnik i napęd

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, Lamborghini Sian wykorzystuje do napędu połączenie silnika spalinowego z elektrycznym. Maszynerią spalającą benzynę jest w tym przypadku potężna wolnossąca jednostka V12 o pojemności 6,5 litra. Jest to ten sam motor, który znajdziemy w Lamborghini Aventador SVJ.

Generuje on moc 785 koni mechanicznych przy 8500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy sięga 720 niutonometrów przy 6750 obr./min. Dodatkowych 40 Nm dostarcza silnik elektryczny, który w modelu Sian wspomaga jednostkę V12.

Motor elektryczny jest zasilany przez 48-woltową instalację elektryczną, wykorzystującą superkondensator magazynujący energię odzyskiwaną podczas hamowania. Maksymalna moc, jaką dokłada od siebie silnik elektryczny, to 34 KM. Ile zatem łącznie mocy posiada Lamborghini Sian?

Zobacz także: Porsche Taycan - pierwsze elektryczne Porsche

REKLAMA

Lamborghini Sian (Frankfurt 2019) auto motor i sport
Lamborghini Sian (Frankfurt 2019)

Jak podaje producent, łączna moc systemowa całego napędu sięga wartości 819 KM, co czyni model Sian najmocniejszym produkcyjnym Lamborghini w historii marki. Co istotne, stosunek masy do mocy jest niższy niż 1,98 kg/KM, a to oznacza że cały samochód waży niewiele ponad 1,6 tony.

Z pewnością nasuwa się wam teraz pytanie o osiągi. Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż producent podaje, że maksymalna prędkość Siana sięga 350 km/h. W obliczu uzyskanych przez Bugatti Chirona 490 km/h ta wartość wydaje się stosunkowo niewielka, ale oba samochody jeżdżą w innej lidze, a i moc Siana jest niemal dwukrotnie mniejsza niż 1600-konnego Chirona.

Na przyspieszenie od 0 do 100 km/h Lamborghini Sian potrzebuje 2,8 sekundy. Mimo wzrostu mocy w stosunku do Aventadora SVJ, wartość przyspieszenia pozostaje taka sama. Liczy się tu choćby nieco większa masa własna Siana. Ale już czasy przyspieszeń od 70 do 120 km/h okazują się średnio o 1,2 sekundy lepsze w przypadku Siana, względem Aventadora SVJ.

Zobacz także: wszystkie samochody Ferdynanda Piecha

REKLAMA

Lamborghini Sian (Frankfurt 2019) auto motor i sport
Lamborghini Sian (Frankfurt 2019)

Lamborghini Sian – nadwozie

Wróćmy na moment do wyglądu Lamborghini Siana. Stylistycznie samochód przypomina nieco model koncepcyjny Terzo Millenio, od którego zapożyczył niektóre kształty i elementy designu. Charakterystyczne dla Lamborghini ostre i agresywne linie, klinowata sylwetka i rozbudowany pas tylny już z daleka zdradzają, z którą marką mamy do czynienia.

Z przodu w oczy rzucają się światła do jazdy dziennej w kształcie trójramiennej gwiazdy, natomiast z tyłu piorunujące wrażenie robią potrójne sześciokątne lampy i dwie ogromne końcówki wydechu w podobnym kształcie. Wisienką na torcie jest biegnący od przedniej szyby przez cały dach przeszklony pas, który pod charakterystycznymi skrzelami kryje silnik V12.

Uważni spostrzegli zapewne liczbę 63, która widoczna jest na elementach nadwozia, a dokładnie na tylnych elementach aerodynamicznych w kształcie płetwy rekina. Jest to odniesienie do roku założenia marki Lamborghini, a jednocześnie informacja o wielkości serii produkcyjnej.

Powstaną bowiem zaledwie 63 egzemplarze Lamborghini Siana, z których każdy kosztować ma równowartość przeszło 14 milionów złotych. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku tak wyjątkowych maszyn, cała seria została już zamówiona.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA