Lamborghini Sian. Najmocniejsze w historii

Lamborghini Sian dołącza do grona hybrydowych supersamochodów. Łączna moc 819 KM sprawia, że to najmocniejsze Lambo w historii marki.

Lamborghini Sian Materiały prasowe
Lamborghini Sian

Po wcześniejszych przeciekach informacji na temat nowego modelu Lamborghini, włoski producent odkrył wszystkie karty przed oficjalną premierą samochodu na salonie samochodowym we Frankfurcie.

Lamborghini Sian, bo tak nazywa się nowe superauto, jest z zewnątrz nie do pomylenia z żadną inną marką. Z kolei do jego napędu użyto po raz pierwszy bardzo współczesnego rozwiązania, z wykorzystaniem technologii mild-hybrid, czyli silnika elektrycznego wspomagającego napęd klasyczny.

Lamborghini Sian – silnik i napęd

Jak wspomnieliśmy przed chwilą, Lamborghini Sian wykorzystuje do napędu połączenie silnika spalinowego z elektrycznym. Maszynerią spalającą benzynę jest w tym przypadku potężna wolnossąca jednostka V12 o pojemności 6,5 litra. Jest to ten sam motor, który znajdziemy w Lamborghini Aventador SVJ.

Generuje on moc 785 koni mechanicznych przy 8500 obr./min, a maksymalny moment obrotowy sięga 720 niutonometrów przy 6750 obr./min. Dodatkowych 40 Nm dostarcza silnik elektryczny, który w modelu Sian wspomaga jednostkę V12.

Zobacz także: Targi Frankfurt 2019 - zapowiedź premier

Lamborghini Sian Materiały prasowe
Lamborghini Sian

Motor elektryczny jest zasilany przez 48-woltową instalację elektryczną, wykorzystującą superkondensator magazynujący energię odzyskiwaną podczas hamowania. Maksymalna moc, jaką dokłada od siebie silnik elektryczny, to 34 KM. Ile zatem łącznie mocy posiada Lamborghini Sian?

Jak podaje producent, łączna moc systemowa całego napędu sięga wartości 819 KM, co czyni model Sian najmocniejszym produkcyjnym Lamborghini w historii marki. Co istotne, stosunek masy do mocy jest niższy niż 1,98 kg/KM, a to oznacza że cały samochód waży niewiele ponad 1,6 tony.

Z pewnością nasuwa się wam teraz pytanie o osiągi. Już spieszymy z odpowiedzią. Otóż producent podaje, że maksymalna prędkość Siana sięga 350 km/h. W obliczu uzyskanych przez Bugatti Chirona 490 km/h ta wartość wydaje się stosunkowo niewielka, ale oba samochody jeżdżą w innej lidze, a i moc Siana jest niemal dwukrotnie mniejsza niż 1600-konnego Chirona.

Na przyspieszenie od 0 do 100 km/h Lamborghini Sian potrzebuje 2,8 sekundy. Mimo wzrostu mocy w stosunku do Aventadora SVJ, wartość przyspieszenia pozostaje taka sama. Liczy się tu choćby nieco większa masa własna Siana. Ale już czasy przyspieszeń od 70 do 120 km/h okazują się średnio o 1,2 sekundy lepsze w przypadku Siana, względem Aventadora SVJ.

Zobacz także: Tesla oficjalnie w Polsce. Znamy ceny

Lamborghini Sian Materiały prasowe
Lamborghini Sian

Lamborghini Sian – nadwozie

Wróćmy na moment do wyglądu Lamborghini Siana. Stylistycznie samochód przypomina nieco model koncepcyjny Terzo Millenio, od którego zapożyczył niektóre kształty i elementy designu. Charakterystyczne dla Lamborghini ostre i agresywne linie, klinowata sylwetka i rozbudowany pas tylny już z daleka zdradzają, z którą marką mamy do czynienia.

Z przodu w oczy rzucają się światła do jazdy dziennej w kształcie trójramiennej gwiazdy, natomiast z tyłu piorunujące wrażenie robią potrójne sześciokątne lampy i dwie ogromne końcówki wydechu w podobnym kształcie. Wisienką na torcie jest biegnący od przedniej szyby przez cały dach przeszklony pas, który pod charakterystycznymi skrzelami kryje silnik V12.

Zobacz także: Porsche Taycan - pierwsze zdjęcia wnętrza

Lamborghini Sian Materiały prasowe
Lamborghini Sian

Uważni spostrzegli zapewne liczbę 63, która widoczna jest na elementach nadwozia, a dokładnie na tylnych elementach aerodynamicznych w kształcie płetwy rekina. Jest to odniesienie do roku założenia marki Lamborghini, a jednocześnie informacja o wielkości serii produkcyjnej.

Powstaną bowiem zaledwie 63 egzemplarze Lamborghini Siana, z których każdy kosztować ma równowartość przeszło 14 milionów złotych. Jak to zazwyczaj bywa w przypadku tak wyjątkowych maszyn, cała seria została już zapewne zamówiona.

Oficjalny debiut Lamborghini Siana zaplanowany jest na salon samochodowy we Frankfurcie.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz również:
REKLAMA